statystyki

Sędzia pokoju wraca do gry

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.01.2018, 07:25; Aktualizacja: 15.01.2018, 08:01
W resorcie sprawiedliwości kilka lat temu bardzo poważnie rozważano przekazanie spraw o wykroczenia referendarzom sądowym, którzy mieli rozpatrywać je w postępowaniu nakazowym

W resorcie sprawiedliwości kilka lat temu bardzo poważnie rozważano przekazanie spraw o wykroczenia referendarzom sądowym, którzy mieli rozpatrywać je w postępowaniu nakazowymźródło: ShutterStock

Odciążenie sądów od rozpatrywania drobnych spraw cywilnych oraz wykroczeniowych. Taki ma być cel wypracowanych w resorcie sprawiedliwości dwóch projektów ustaw – podała w piątek PAP, powołując się na anonimowe źródło. Informację tę w rozmowie z DGP potwierdził Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Wiadomo, że tylko jeden z przygotowanych projektów trafi do konsultacji. O tym, który to będzie, zdecydować ma minister sprawiedliwości. Wszystko wskazuje na to, że jedną z koncepcji ma być wprowadzenie do porządku prawnego tzw. sądów pokoju. Jest to postulat, który od wielu lat jest zgłaszany przez środowiska prawnicze. Co ciekawe, niemal dokładnie rok temu przedstawiciele resortu sprawiedliwości na łamach naszej gazety zarzekali się, że powołanie tego typu sądów jest niemożliwe.

– Wprowadzenie sędziów pokoju do rozstrzygania spraw drobnych w lokalnych społecznościach jest na razie koncepcją. Do takiej zmiany potrzebne jest jednak porozumienie ponadpartyjne w parlamencie, bowiem wprowadzenie sędziów pokoju wymaga zmiany konstytucji – tłumaczyła w lutym zeszłego roku Wioletta Olszewska z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • prawnik(2018-01-15 13:50) Zgłoś naruszenie 282

  Świat iluzji. Polskie społeczeństwo nie ma kultury mediacyjnej. Nazwanie jakiejś instytucji "Sądem pokoju", to od razu puszczenie oczka, że ten "Sąd" to można lekceważyć. Iluzją jest też to, że za znaczne pieniądze zbudujemy sobie nowy para-sąd i będzie lepiej. Nie będzie.

  Odpowiedz
 • Popo(2018-01-15 13:31) Zgłoś naruszenie 172

  Manewr jak z wprowadzeniem wykroczeń za PRL. Ubyło przestępstw poprzez stworzenie kategorii czynów mniejszej wagi tj. wykroczeń. Sądy będą "odciążone" sprawy zostaną przesunięte do załatwienia komu innemu czyli i tak zostaną. Lepiej by było powołać dodatkowych sędziów, którzy by rozładowali korki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xvart(2018-01-15 23:18) Zgłoś naruszenie 151

  sędziowie pokoju zostali powołani w Polsce w 1932 roku. Bardzo szybko bo już w 1938 roku zrezygnowano z tego pomysłu. Dlaczego? Korków nie ma w wykroczeniach. Zawalone drobnymi sprawami są natomiast sądy cywilne. Każdy kto miał z nimi kiedykolwiek styczność wie jak to wygląda. Chronicznie przemęczeni sędziowie, którzy jednocześnie prowadzą po 500 spraw i terminy co 3 miesiące.... I tak tylko przypomnę, że procedura cywilna jest delikatnie mówiąc dość skomplikowana. Jakoś nie widzę sędziego pokoju stosującego procedurę, która ma 1200 przepisów. Więc mam nadzieję, że przy powoływaniu sędziów pokoju ktoś pomyśli o jakiejś uproszczonej procedurze dla nich. Bo inaczej się biedaki całkiem pogubią i problemy i tak trafią do sędziów zawodowych tyle, że bardziej zagmatwane. Bo odkręcać coś co kto inny schrzanił jest o wiele trudniej ;)

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Teo(2018-01-15 18:27) Zgłoś naruszenie 137

  Lekarzy też powinni wybierać ludzie. po co wykształcenie medyczne.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • juz wam nie wierzę(2018-01-15 14:50) Zgłoś naruszenie 1013

  Pomysł dobry ale jak wykle G z tego będzie. To co dobre dla społeczeństwa jest niekorzystne dla monopoli zawodowych-prawniczych. Wszystko obsadzaja oni, a im dluzej trwa postepowanie, tym wiecej kasy zgarniaja i bardziej wydaja sie niezbedni. PIS miał robić z tym porządek, ale jak zwykle mu nie wyszło, bo za dużo tych korporacyjnych członków w partii.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • no(2018-01-15 15:45) Zgłoś naruszenie 519

  Sędziego powinni wybierać sami ludzie, a nie władza. Ponadto pełnomocnika powinni wskazywać sami zainteresowanie, jakiego chcą, a nie tylko takiego z korporacji. Wszak podobmno mamy demokrację i wolny rynek?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Ostrzegamy wszystkich Polaków(2018-01-16 07:46) Zgłoś naruszenie 16

  Ostrzegamy wszystkich Polaków,.W Polsce uwidoczniła się kasta prawniczych „fryzjerów”, „golących społeczeństwo”..... wg. obecnego prawa Każdy z Was może otrzymać informacje że nabył spadek po bliskim lub dalekim krewnym (np..kubeł śmieci) z olbrzymim długiem... .Liczba sporów Sądowych wzrasta gdyż już nawet dzieci dzieci krewnych nawet IV stopnia , muszą zakładać sprawy przez kuratorów aby uciec od złych spadków.!! Lobby prawnicze samo z siebie nic z tymi przepisami nie zrobi ponieważ na tym żeruje! Wypisy ,poświadczenia ,odpisy, czynności ,działy itp itp i to wszystko koszty. A za Nimi idą mafie windykacyjne wciskające nieznającym się na prawie także dalekim krewnym śmierdzące spadi aby chwycić frajera za nawet przedawnione długi. Łatwy pieniądz , łatwe życie,wg przepisów spadkowych sprzed 2015 i po.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane