statystyki

Szeroka koalicja dla sędziów pokoju. PO, PiS i Kukiz'15 poprą nowe rozwiązanie?

autor: Grzegorz Osiecki14.11.2017, 07:52; Aktualizacja: 14.11.2017, 08:30
Kukiz 15 zakłada, że sędziowie pokoju mogliby awansować z czasem do orzekania w wyższych szczeblach sądownictwa

Kukiz 15 zakłada, że sędziowie pokoju mogliby awansować z czasem do orzekania w wyższych szczeblach sądownictwaźródło: ShutterStock

– Cieszy mnie wyraźna przewaga zwolenników tego pomysłu – mówi Piotr Apel z Kukiz 15, który forsuje tę koncepcję od początku kadencji Sejmu. – Wyniki sondażu potwierdzają intuicję, że społeczeństwo oczekuje, by proste sprawy były załatwiane w prosty sposób, praktycznie od ręki – podkreśla Bartłomiej Wróblewski z PiS.

– Pierwszym zadaniem dla polityków, którzy chcieliby wprowadzać taką zmianę jest publiczna dyskusja o tym, czym sędziowie pokoju mieliby się zajmować, jak mieliby być wyłaniani i jaki miałby być system ich weryfikacji – podkreśla Borys Budka z PO.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • historian(2017-11-14 10:08) Zgłoś naruszenie 130

  Nic innego jak dawne kolegia d/s wykroczeń?

  Odpowiedz
 • jaaaaaaaaaaaaaaaaaa(2017-11-14 11:23) Zgłoś naruszenie 111

  Ta wiara w sędziów pokoju jest jak wiara we wróżki i elfy. Oto przyjdą sędziowie pokoju i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie, bo będą szybko i sprawnie sądzeni w drobnych sprawach. A gdzie konkrety: kim będą sędziowie pokoju? (emerytowani policjanci, nauczyciele, księża?), ilu ich potrzeba, jaką będą mieli obsługę administracyjną, kto będzie wykonywał ich orzeczenia, jak droga odwoławcza, gdzie będą orzekać (u siebie w domu, w komendzie policji, sądzie czy będą potrzebowali oddzielnego budynku). Będą konkrety, będzie o czym rozmawiać. Osobiście uważam, że prościej i taniej byłoby uprościć procedury i pozwolić sądzić drobne sprawy np. referendarzom.

  Odpowiedz
 • elektor(2017-11-14 14:25) Zgłoś naruszenie 23

  W demokracji sędzia powinien reprezentować społeczeństwo. Tymczasem obecnie reprezentuje tylko władzę. Tak jak za komuny. Sędzia tak wybierany jak teraz, nie jest przedstawicielem suwerena. Nie ocenia go suweren. A nierzadko poczucie sprawiedliwości sędziego i suwerena, który podobno ma dawać legitymację sędziemu, rozmijają się o lata świetlne. Ten system działa kiepsko. Więc pora go zmienić. Sądownictwo nie jest celem. Celem jest sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • Zona(2017-11-14 16:49) Zgłoś naruszenie 10

  ************* przez partie znajomi królika i znajomi znajomych, mecenasi przed emeryturą z chrapką na STAN SPOCZYNKU i ci z komitetów politycznych faHOWcy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane