statystyki

Jednak nie tak łatwo unieważnić przetarg

autor: Sławomir Wikariak08.11.2017, 07:34; Aktualizacja: 08.11.2017, 08:55
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Zdaniem KIO ta sytuacja różni się od tej, którą rozpoznawał TSUE. Tam bowiem firma jednocześnie składała odwołanie, w którym podważała zwycięską ofertę i broniła swejźródło: ShutterStock

Firma, która została ostatecznie wyeliminowana z przetargu, nie ma prawa wnosić odwołania i kwestionować zwycięskiej oferty – wynika z najnowszego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej.

Przez długie lata konsekwentnie uznawano, że firma startująca w przetargu nie może domagać się jego unieważnienia. Zgodnie z art. 179 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) trzeba bowiem mieć interes w danym zamówieniu, a za takie uznawano jedynie toczące się postępowanie.

Sytuację zmieniło orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a zwłaszcza wyrok z 11 maja 2017 r. w sprawie C-131/16. Stwierdzono w nim jednoznacznie, że pojęcie „danego zamówienia” może dotyczyć ewentualnego wszczęcia nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, co otwiera firmom drogę do wnoszenia odwołań nawet wówczas, gdy nie mają szans na wygranie przetargu.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane