statystyki

Wywóz śmieci: Uprawnienia może posiadać tylko jeden z konsorcjantów

autor: Sławomir Wikariak19.10.2017, 07:20; Aktualizacja: 19.10.2017, 09:04
Firma, która wniosła odwołanie, domagała się wykluczenia konsorcjum również z tego powodu, że jego lider w przeszłości nienależycie realizował zamówienie dla gminy, co potwierdzają nałożone na niego kary umowne.

Firma, która wniosła odwołanie, domagała się wykluczenia konsorcjum również z tego powodu, że jego lider w przeszłości nienależycie realizował zamówienie dla gminy, co potwierdzają nałożone na niego kary umowne.źródło: ShutterStock

Nie każdy członek konsorcjum startującego w przetargu na wywóz śmieci musi być wpisany do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Wystarczy, że warunek ten spełnia jedna z firm wspólnie ubiegających się o zamówienie – wynika z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.

Przetarg dotyczył odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu jednej z gmin. Najkorzystniejszą ofertę złożyło w nim konsorcjum składające się z dwóch firm. Jedna z nich legitymowała się wpisem do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych, druga do rejestru zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Konkurencyjna spółka wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, przekonując, że każdy z konsorcjantów powinien indywidualnie spełniać wszystkie stawiane warunki, a więc każdy z nich powinien być wpisany do obydwu rejestrów. Skład orzekający nie podzielił tej opinii. Odwołał się m.in. do orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uzasadnieniu wyroku z 22 lutego 2017 r. (sygn. akt II GSK 1853/15) stwierdził, że nie można wymagać spełnienia warunków udziału w przetargu przez każdego z członków konsorcjum, a spełnienie określonego warunku przez jednego członka oznacza, że spełnia je całe konsorcjum.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane