statystyki

Wywóz śmieci: Uprawnienia może posiadać tylko jeden z konsorcjantów

autor: Sławomir Wikariak19.10.2017, 07:20; Aktualizacja: 19.10.2017, 09:04
Firma, która wniosła odwołanie, domagała się wykluczenia konsorcjum również z tego powodu, że jego lider w przeszłości nienależycie realizował zamówienie dla gminy, co potwierdzają nałożone na niego kary umowne.

Firma, która wniosła odwołanie, domagała się wykluczenia konsorcjum również z tego powodu, że jego lider w przeszłości nienależycie realizował zamówienie dla gminy, co potwierdzają nałożone na niego kary umowne.źródło: ShutterStock

Nie każdy członek konsorcjum startującego w przetargu na wywóz śmieci musi być wpisany do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Wystarczy, że warunek ten spełnia jedna z firm wspólnie ubiegających się o zamówienie – wynika z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.

Przetarg dotyczył odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu jednej z gmin. Najkorzystniejszą ofertę złożyło w nim konsorcjum składające się z dwóch firm. Jedna z nich legitymowała się wpisem do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych, druga do rejestru zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Konkurencyjna spółka wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, przekonując, że każdy z konsorcjantów powinien indywidualnie spełniać wszystkie stawiane warunki, a więc każdy z nich powinien być wpisany do obydwu rejestrów. Skład orzekający nie podzielił tej opinii. Odwołał się m.in. do orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uzasadnieniu wyroku z 22 lutego 2017 r. (sygn. akt II GSK 1853/15) stwierdził, że nie można wymagać spełnienia warunków udziału w przetargu przez każdego z członków konsorcjum, a spełnienie określonego warunku przez jednego członka oznacza, że spełnia je całe konsorcjum.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane