statystyki

Ponowna pomyłka w przetargu to już rażące niedbalstwo i poważne konsekwencje

autor: Sławomir Wikariak27.10.2017, 16:00
Firma, która po raz kolejny podaję tę samą nieprawdziwą informację, podlega wykluczeniu z przetargu. Tak uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Firma, która po raz kolejny podaję tę samą nieprawdziwą informację, podlega wykluczeniu z przetargu. Tak uznała Krajowa Izba Odwoławcza.źródło: Inne

Firma, która po raz drugi wprowadziła w błąd zamawiającego, podając nieprawdziwe informacje, musi się liczyć z wykluczeniem z przetargu.

Podanie nieprawdziwych informacji przez przedsiębiorcę od dawna stanowi podstawę do wykluczenia go z przetargu. Przez wiele lat interpretacja przepisów stanowiących do tego podstawę budziła jednak spore kontrowersje. W końcu sądy wykształciły orzecznictwo, z którego wynikało, że podanie nieprawdy eliminuje z przetargu tylko wówczas, gdy przedsiębiorca z premedytacją chciał oszukać zamawiającego. Co więcej, ten ostatni powinien mieć pewność, że złożenie nieprawdziwych informacji nie było skutkiem pomyłki. Jeżeli ze stanu faktycznego wynikało, że wykonawca w dniu składania ofert działał w dobrej wierze, to uznawano, iż jego celem nie było wprowadzenie zamawiającego w błąd (np. wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z 19 lipca 2012 r., sygn. akt IV Ca 683/12).

Znowelizowane przed ponad rokiem przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.; dalej: p.z.p.) zmieniły przesłanki wykluczenia z powodu podania nieprawdziwych informacji. Artykuł 24 ust. 1 pkt 16 mówi o wprowadzeniu zamawiającego w błąd w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa przy przedstawianiu informacji, że nie podlega on wykluczeniu i spełnia warunki udziału w postępowaniu. Punkt 17 tego przepisu dotyczy zaś podania jakichkolwiek nieprawdziwych informacji, które mają wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego, w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa. Najnowsze orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej podpowiada, jak rozumieć te przepisy. Zgodnie z nim firma, która w dwóch przetargach podawała nieprawdę, jest winna rażącego niedbalstwa, a więc bezwględnie podlega wykluczeniu.

Nie ten projekt

Przetarg dotyczył zaprojektowania i instalacji systemu miejskiego monitoringu. Zamawiający wymagał wskazania dwóch osób z niezbędnymi uprawnieniami, które w ciągu ostatnich trzech lat wykonały co najmniej dwa projekty sieci monitoringu. Zastrzeżenia zamawiającego wzbudził jeden z projektów wskazanych przez firmę, która uzyskała najwyższą punktację. Startowała już ona bowiem w przeszłości w podobnym przetargu, z którego została wykluczona z powodu podania nieprawdy. Wskazała bowiem na projekt, którego realizacji nie była w stanie udowodnić. Co prawda wówczas jego wykonawcą miała być inna niż w tym przetargu osoba, ale to tym bardziej wzbudziło czujność zamawiającego. Zapytał on inwestora, czy rzeczywiście realizowano dla niego taki projekt, a ten tego nie potwierdził.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane