statystyki

SN zweryfikuje, czy oferta przetargowa nie narusza prawa

autor: Michał Culepa21.11.2017, 07:56; Aktualizacja: 21.11.2017, 08:30
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Postępowanie przed KIO przypomina postępowanie przedsądowe lub to toczone przed sądem polubownymźródło: ShutterStock

Odwołujący się od wyniku przetargu może zarzucać zamawiającemu, że ten nie odrzucił oferty, która zawierała elementy niezgodne z prawem. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Na wokandzie Sądu Najwyższego stanęło rozstrzygnięcie dwóch pytań prawnych o identycznej treści. Ich autorem był gdański sąd okręgowy. Sprawy rozpoczęły się podobnie – dwie jednostki publiczne: Komenda Portu Wojennego w Gdyni i miasto Elbląg zorganizowały przetargi na wykonanie określonych prac – w przypadku gdyńskiego portu było to zamówienie prac serwisowych i konserwatorskich instalacji cieplnych, a w przypadku Elbląga – wykonanie prac torowych na miejskiej sieci tramwajowej.

W obu przypadkach doszło do wybrania ofert, które z założenia miały być najkorzystniejsze dla zamawiającego. Od wyników przetargów odwołały się przegrane firmy. Argumentem było o to, że zamawiające jednostki wybrały w gruncie rzeczy oferty, które powinny być odrzucone, bo zawierały propozycje niezgodne z obowiązującymi przepisami. Przykładowo w przetargu zorganizowanym przez gdyński port, została wybrana oferta z zaniżonym kosztorysem wykonywania usług, w którym podano stawkę 10 zł za roboczogodzinę. Tymczasem przetarg był rozstrzygany już pod rządami zmienionej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 847), która przewiduje minimalną stawkę godzinową dla zleceniobiorców wynoszącą 13 zł/h.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane