statystyki

Czy przedsiębiorstwo jest dziełem sztuki?

autor: Łukasz Szostak18.11.2017, 07:00
biznes, firma

Wprowadzenie do prawa własności intelektualnej koncepcji praw pokrewnych to wynik założenia, kiedyś być może bardziej oczywistego, że proces produkcji wymaga zaangażowania istotnych środków finansowych i organizacyjnychźródło: ShutterStock

Dobra kultury to obiekty istniejące materialnie. Rozciąganie kategorii dziedzictwa kulturowego na wszystko, w tym na prawa na dobrach niematerialnych, nie wydaje się potrzebne. Na przykład po co państwo ma odkupować Polskie Nagrania?

Wciągu ostatnich miesięcy nabrał tempa program nacjonalizacji narodowego dziedzictwa kulturowego. Na przełomie roku 2016 i 2017 Skarb Państwa nabył kolekcję książąt Czartoryskich, której najbardziej znanym elementem jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Mniej spektakularne było przejęcie przez władze samorządowe zabytkowych spichlerzy w Grudziądzu. Te i inne działania podejmowane przez władze publiczne uzasadniane były konieczną ochroną dóbr kultury, której właściwe zapewnienie możliwe ma być dopiero przez wejście w prawa właściciela. Takie podejście prowokuje wiele pytań i wątpliwości. Dobrym przyczynkiem do ich wyrażenia mogą być pojawiające się od pewnego czasu pogłoski o możliwym odkupieniu przez Skarb Państwa przedsiębiorstwa Polskie Nagrania.

Z formalnego punktu widzenia byłby to ciekawy przypadek. Powodów jest kilka. Przede wszystkim przedmiotem takiej transakcji byłaby tym razem nie kolekcja dzieł sztuki bądź nieruchomość, lecz przedsiębiorstwo. Po drugie, w skład jego masy wchodzą nie dzieła sztuki, tylko szczególne dobra niematerialne, jakimi są prawa pokrewne. Po trzecie wreszcie, w nieodległej przeszłości Skarb Państwa był już właścicielem Polskich Nagrań i... się ich pozbył.

Co mamy chronić


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane