statystyki

Mniejsze opłaty komornicze przy eksmisji

autor: Piotr Szymaniak26.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 26.10.2017, 08:51
podatki, pieniądze

Niższa ma być też opłata, którą wnosi wierzyciel za wszczęcie egzekucjiźródło: ShutterStock

 Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w zakresie, w jakim przewidują jednakową stawkę za opróżnienie lokalu niezależnie od tego, czy dłużnik sam opuścił mieszkanie, czy zrobił to komornik. W piątek, na nieco ponad dwa miesiące przed wejściem w życie nowej ustawy o komornikach sądowych, zacznie obowiązywać ustawa wykonująca orzeczenie TK z 2015 r. (sygn. akt P3/14).

Dziś opłata stała za opróżnienie lokalu wynosi 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 27 października br. zgodnie z nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1910) wyniesie ona 20 proc. przeciętnej pensji. Poza tym, stosownie do wyroku TK, jeśli dłużnik po wezwaniu komornika wyda mieszkanie w ciągu 14 dni, wówczas zapłaci komornikowi równowartość 1/25 przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku gdy dłużnik dobrowolnie wykona obowiązek, jeszcze przed doręczeniem mu wezwania, nie zapłaci ani złotówki.

Poza tym zlikwidowano również opłatę za czynności egzekucyjne, które wykonywane są z udziałem policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej czy ABW. Dziś wynosi ona 1/4 średniej pensji.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane