statystyki

Mniejsze opłaty komornicze przy eksmisji

autor: Piotr Szymaniak26.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 26.10.2017, 08:51
podatki, pieniądze

Niższa ma być też opłata, którą wnosi wierzyciel za wszczęcie egzekucjiźródło: ShutterStock

 Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w zakresie, w jakim przewidują jednakową stawkę za opróżnienie lokalu niezależnie od tego, czy dłużnik sam opuścił mieszkanie, czy zrobił to komornik. W piątek, na nieco ponad dwa miesiące przed wejściem w życie nowej ustawy o komornikach sądowych, zacznie obowiązywać ustawa wykonująca orzeczenie TK z 2015 r. (sygn. akt P3/14).

Dziś opłata stała za opróżnienie lokalu wynosi 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 27 października br. zgodnie z nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1910) wyniesie ona 20 proc. przeciętnej pensji. Poza tym, stosownie do wyroku TK, jeśli dłużnik po wezwaniu komornika wyda mieszkanie w ciągu 14 dni, wówczas zapłaci komornikowi równowartość 1/25 przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku gdy dłużnik dobrowolnie wykona obowiązek, jeszcze przed doręczeniem mu wezwania, nie zapłaci ani złotówki.

Poza tym zlikwidowano również opłatę za czynności egzekucyjne, które wykonywane są z udziałem policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej czy ABW. Dziś wynosi ona 1/4 średniej pensji.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane