statystyki

Egzekucja z nieruchomości: Lokal musi być wyodrębniony zgodnie z prawem

autor: Patryk Słowik11.12.2017, 08:22; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:33
blok, mieszkanie, nieruchomość

Sąd Najwyższy wskazał też, że skoro zapadł prawomocny wyrok stwierdzający nieważność umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, to nie istnieje przedmiot obrotuźródło: ShutterStock

Cztery ściany, trzy okna i drzwi to za mało, żeby skutecznie przeprowadzić postępowanie egzekucyjne. Lokal musi być też zgodnie z prawem wyodrębniony.

Takie wnioski płyną z podjętej w piątek uchwały Sądu Najwyższego. Zmierzył się on z pytaniem, czy dopuszczalne jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości stanowiącej odrębną własność lokalu, dla którego założono księgę wieczystą w sytuacji, gdy nie spełniał on wymogów samodzielnego lokalu w rozumieniu art. 2 ustawy o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1892 ze zm.).

Skomplikowane na pozór zagadnienie staje się łatwe do zrozumienia dzięki stanowi faktycznemu sprawy.

W 2001 r. dla mieszkania znajdującego się w kamienicy na krakowskim Starym Mieście ustanowiono odrębną własność lokalu. Znalazło to odzwierciedlenie w księdze wieczystej.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane