statystyki

W rządowych przetargach śmieciówki nie są tolerowane

autor: Sławomir Wikariak23.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 23.10.2017, 08:26
Jako przykład krótkowzrocznego myślenia podała zamówienie zastrzeżone, czyli takie, które może trafić wyłącznie w ręce firm zatrudniających odpowiedni poziom osób niepełnosprawnych

Jako przykład krótkowzrocznego myślenia podała zamówienie zastrzeżone, czyli takie, które może trafić wyłącznie w ręce firm zatrudniających odpowiedni poziom osób niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

 Administracja centralna ponad czterokrotnie częściej niż w poprzednich latach sięga po klauzule społeczne w przetargach. Są nawet ministerstwa, w których brak takich klauzul każdorazowo musi być uzasadniony.

Analizy dokonane przez Urząd Zamówień Publicznych nie pozostawiają wątpliwości – zdecydowana większość urzędów i instytucji centralnego szczebla uwzględnia aspekty społeczne w organizowanych przez siebie przetargach. Spośród 473 zamawiających, którzy przesłali informacje za 2016 r., może się tym pochwalić aż 395. Łączna wartość zamówień udzielonych z uwzględnieniem klauzul wyniosła ponad 2,1 mld zł.

Największy wpływ na zmianę podejścia urzędników miała ubiegłoroczna nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.). Weszła ona w życie 28 lipca 2016 r. i od tego momentu nastąpił skokowy wzrost stosowania klauzul społecznych w przetargach organizowanych przez administrację centralną. Do tego dnia uwzględniano je 428 razy, po nim już 1427.

Nowelizacja wprowadziła obowiązek wymagania od firm startujących w przetargach, aby tam, gdzie jest to uzasadnione, zatrudniały pracowników na etat. Wcześniej mogły, ale nie musiały tego robić. Efekt zmian jest widoczny jak na dłoni – to właśnie wymóg zatrudniania na etat jest najczęściej stosowaną klauzulą. Wpisano go w specyfikacji aż 85 proc. przetargów, w których te klauzule były uwzględniane.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Fred(2017-10-24 04:49) Zgłoś naruszenie 10

    Odkrycie na miarę Nobla,w innych krajach cywilizowanych taka zasada obowiązuje co najmniej od 30 lat, jeżeli ktoś poda cenę poniżej realnej, to już ma kontrole, żadne śmieciówki czy inne firmy założone pod dany przetarg nie maja szans.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane