statystyki

Byli wspólnicy nie zawsze odpowiedzą za długi spółki osobowej

autor: Patryk Słowik04.10.2017, 18:00
pieniądze, kasa, banknot

Wyrok trybunału to bez wątpienia doskonała informacja dla byłych wspólników spółek osobowychźródło: ShutterStock

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której osoba fizyczna ponosi odpowiedzialność za zobowiązanie podmiotu, jeśli nie jest już z nim związana. Warunkiem jednak jest, by była ona pozbawiona prawa do obrony swych racji w sądzie.

Stwierdził tak Trybunał Konstytucyjny we wczoraj wydanym wyroku. Uznał tym samym art. 7781kodeksu postępowania cywilnego – w pewnym uznawanym dotychczas zakresie – za niezgodny z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 konstytucji.

Sprawa zawisła przed trybunałem na pozór wydaje się skomplikowana. Takich przypadków jest jednak w praktyce wiele. Otóż skarżąca była wspólniczką w jednej ze spółek jawnych. Wspólnicy pod koniec 2012 r. zdecydowali się na przekształcenie podmiotu w inny twór – spółkę komandytowo-akcyjną. Skarżąca postanowiła wówczas zbyć swoje akcje, rozstała się z podmiotem. Na początku 2013 r. do jednego z sądów wpłynął jednak pozew przeciwko spółce jawnej o zapłatę. Wydany został nakaz zapłaty, a w ślad za tym wierzyciel wniósł o nadanie klauzuli wykonalności wobec wspólników na mocy art. 7781 k.p.c. Przepis ten stanowi bowiem, że tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna lub wiadomo, że taka będzie. Wspólnicy odpowiadają zaś całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Rzecz w tym, że w związku z przekształceniem podmiotu skarżąca nawet nie wiedziała o toczącym się postępowaniu. Nikt jej o tym nie poinformował. O sprawie dowiedziała się dopiero, gdy zażądano od niej pieniędzy. Stwierdziła, że się na to nie godzi. Ostatecznie więc skierowała skargę do Trybunału Konstytucyjnego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane