statystyki

Byli wspólnicy nie zawsze odpowiedzą za długi spółki osobowej

autor: Patryk Słowik04.10.2017, 18:00
pieniądze, kasa, banknot

Wyrok trybunału to bez wątpienia doskonała informacja dla byłych wspólników spółek osobowychźródło: ShutterStock

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której osoba fizyczna ponosi odpowiedzialność za zobowiązanie podmiotu, jeśli nie jest już z nim związana. Warunkiem jednak jest, by była ona pozbawiona prawa do obrony swych racji w sądzie.

Stwierdził tak Trybunał Konstytucyjny we wczoraj wydanym wyroku. Uznał tym samym art. 7781kodeksu postępowania cywilnego – w pewnym uznawanym dotychczas zakresie – za niezgodny z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 konstytucji.

Sprawa zawisła przed trybunałem na pozór wydaje się skomplikowana. Takich przypadków jest jednak w praktyce wiele. Otóż skarżąca była wspólniczką w jednej ze spółek jawnych. Wspólnicy pod koniec 2012 r. zdecydowali się na przekształcenie podmiotu w inny twór – spółkę komandytowo-akcyjną. Skarżąca postanowiła wówczas zbyć swoje akcje, rozstała się z podmiotem. Na początku 2013 r. do jednego z sądów wpłynął jednak pozew przeciwko spółce jawnej o zapłatę. Wydany został nakaz zapłaty, a w ślad za tym wierzyciel wniósł o nadanie klauzuli wykonalności wobec wspólników na mocy art. 7781 k.p.c. Przepis ten stanowi bowiem, że tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna lub wiadomo, że taka będzie. Wspólnicy odpowiadają zaś całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Rzecz w tym, że w związku z przekształceniem podmiotu skarżąca nawet nie wiedziała o toczącym się postępowaniu. Nikt jej o tym nie poinformował. O sprawie dowiedziała się dopiero, gdy zażądano od niej pieniędzy. Stwierdziła, że się na to nie godzi. Ostatecznie więc skierowała skargę do Trybunału Konstytucyjnego.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane