statystyki

TK o odpowiedzialności byłych wspólników w spółce

autor: Piotr Szymaniak11.09.2017, 08:05; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:10
Wątpliwości konstytucyjne nie zachodzą w stosunku do dawnych wspólników, którzy byli nimi najpóźniej w dniu doręczenia pozwu przeciwko spółce.

Wątpliwości konstytucyjne nie zachodzą w stosunku do dawnych wspólników, którzy byli nimi najpóźniej w dniu doręczenia pozwu przeciwko spółce.źródło: ShutterStock

Czy przepisy pozwalające pociągnąć do odpowiedzialności za długi byłego wspólnika w spółce osobowej, w sytuacji gdy nie toczyło się przeciwko niemu postępowanie o zapłatę, są zgodne z ustawą zasadniczą? Rozstrzygnie to w październiku Trybunał Konstytucyjny.

Skargę do TK skierowała była wspólniczka jednej ze spółek jawnych. W październiku 2012 r. wspólnicy podjęli uchwałę o przekształceniu podmiotu w spółkę komandytowo-akcyjną. Krótko po tym kobieta zbyła swoje akcje i przestała być wspólnikiem. Natomiast w marcu 2013 r. do sądu wpłynął pozew przeciwko spółce jawnej (przed przekształceniem) o zapłatę, a miesiąc później sąd w postępowaniu upominawczym wydał nakaz zapłaty. Rok później spółka będąca wierzycielem wniosła do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu nakazowi wobec wspólników na podstawie art. 7781kodeksu postępowania cywilnego.

Przepis ten stanowi, że tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności w stosunku do wspólników. A ten odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko temu podmiotowi okaże się bezskuteczna lub gdy jest oczywiste, że taka będzie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane