statystyki

TK o odpowiedzialności byłych wspólników w spółce

autor: Piotr Szymaniak11.09.2017, 08:05; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:10
Wątpliwości konstytucyjne nie zachodzą w stosunku do dawnych wspólników, którzy byli nimi najpóźniej w dniu doręczenia pozwu przeciwko spółce.

Wątpliwości konstytucyjne nie zachodzą w stosunku do dawnych wspólników, którzy byli nimi najpóźniej w dniu doręczenia pozwu przeciwko spółce.źródło: ShutterStock

Czy przepisy pozwalające pociągnąć do odpowiedzialności za długi byłego wspólnika w spółce osobowej, w sytuacji gdy nie toczyło się przeciwko niemu postępowanie o zapłatę, są zgodne z ustawą zasadniczą? Rozstrzygnie to w październiku Trybunał Konstytucyjny.

Skargę do TK skierowała była wspólniczka jednej ze spółek jawnych. W październiku 2012 r. wspólnicy podjęli uchwałę o przekształceniu podmiotu w spółkę komandytowo-akcyjną. Krótko po tym kobieta zbyła swoje akcje i przestała być wspólnikiem. Natomiast w marcu 2013 r. do sądu wpłynął pozew przeciwko spółce jawnej (przed przekształceniem) o zapłatę, a miesiąc później sąd w postępowaniu upominawczym wydał nakaz zapłaty. Rok później spółka będąca wierzycielem wniosła do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu nakazowi wobec wspólników na podstawie art. 7781kodeksu postępowania cywilnego.

Przepis ten stanowi, że tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności w stosunku do wspólników. A ten odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko temu podmiotowi okaże się bezskuteczna lub gdy jest oczywiste, że taka będzie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane