statystyki

Można żądać zwrotu korzyści, jeśli umowa to przewiduje

autor: Michał Culepa01.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 01.12.2016, 08:40
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki spółka D. skierowała przeciwko firmie leasingowej T. o zapłatę ok. 60 tys. zł. Chodziło o zwrot korzyści, jakie T. uzyskała w wyniku rozwiązania umowy. Spółka D. zawarła umowę leasingu samochodu osobowego, ale pod sam koniec jej trwania zaczęła mieć kłopoty ze spłatami rat.

Ostatecznie końcowa rata w wysokości ok. 15,6 tys. zł nie została zapłacona na czas i na tej podstawie firma leasingowa wypowiedziała umowę ze skutkiem natychmiastowym. Spółka D. zwróciła samochód, a firma T. zrezygnowała z ostatniej raty. Wkrótce samochód został sprzedany za blisko 76 tys. zł. Gdy spółka D. dowiedziała się o tym, zażądała zwrotu wspomnianych 60 tys. zł, które utraciła w wyniku rozwiązania umowy leasingu. Wskazywała, że po zapłaceniu ostatniej raty miałaby prawo nabyć pojazd na własność za ok. 1200 zł i mogłaby uzyskać podobną cenę, gdyby sama zdecydowała się ten pojazd zbyć.

Sąd I instancji oddalił powództwo, wskazując na brak podstawy prawnej. Jednak rozpatrujący apelację sąd II instancji uznał, że w sprawie istnieje problem prawny: czy w razie wypowiedzenia umowy leasingu przez finansującego (w tym wypadku firmę leasingową) na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, ten ostatni może żądać od finansującego zwrotu korzyści uzyskanej ze sprzedaży przedmiotu leasingu. Takie pytanie zadane zostało Sądowi Najwyższemu.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane