statystyki

Zmiany w kosztach egzekucji administracyjnej

autor: Paulina Szewioła12.09.2017, 07:50; Aktualizacja: 12.09.2017, 11:21
podatki, pieniądze

Zaproponowano z kolei wprowadzenie jednej opłaty pobieranej w wysokości 10 proc. wyegzekwowanej kwotyźródło: ShutterStock

 Wprowadzenie maksymalnej wysokości opłaty egzekucyjnej, ustalenie opłaty manipulacyjnej w wysokości 40 zł i obniżenie opłaty za czynności egzekucyjne w przypadku dobrowolnego uregulowania należności – to główne zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.)

Nowelizacja przygotowana przez resort finansów ma dostosować obowiązujące przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 czerwca 2016 r. (sygn. akt SK 31/14; Dz.U. poz. 1244). TK orzekł w nim o niezgodności z konstytucją przepisów u.p.e.a. w zakresie, w jakim nie określają maksymalnej wysokości opłaty za dokonane czynności egzekucyjne oraz opłaty manipulacyjnej. We wskazanym wyroku trybunał wskazał, że dla właściwej realizacji tego orzeczenia konieczna jest interwencja ustawodawcy, który powinien określić maksymalną wysokość opłaty egzekucyjnej, o której mowa w art. 64 par. 1 pkt 4 u.p.e.a., oraz opłaty manipulacyjnej uregulowanej w art. 64 par. 6 u.p.e.a., a także unormować sposób obliczania wysokości tych opłat, w razie umorzenia postępowania w związku z dobrowolną zapłatą egzekwowanej należności po dokonaniu czynności egzekucyjnych.

Uwzględniając wytyczne TK, w projekcie nowelizacji określono, odmiennie niż obecnie, sposób naliczania opłaty manipulacyjnej, przyjmując zamiast procentowej metody wyliczania stawkę kwotową (40 zł) i to bez względu na wysokość należności objętej tytułem wykonawczym.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane