statystyki

Miejscem na weryfikację nieprecyzyjnego wyroku jest postępowanie egzekucyjne

autor: Michał Culepa18.10.2017, 18:00
paragrafy

Podstawą prawną pozwu był tym razem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawnyźródło: ShutterStock

 Powództwo o ustalenie istnienia stosunku prawnego nie służy do wyjaśniania niejasnych zakazów wynikających z wcześniejszego, prawomocnego orzeczenia sądowego – stwierdził Sąd Najwyższy.

Początki sprawy, która legła u podstaw tego orzeczenia, sięgają 2009 r., kiedy to wydawnictwo T. pozwało działającą w tej samej branży firmę P. Obydwa podmioty wypuszczały na rynek popularne czasopisma zawierające krzyżówki i quizy. Przy czym P. używała na pierwszej stronie charakterystycznych tytułów i wyróżnień liczbowych w podobny sposób, co konkurent. T. zażądała zaniechania tych działań i uzyskała korzystny wyrok. Mimo przegranej w sądzie wydawnictwo P. nie zmieniło swoich praktyk. W efekcie naraziło się na kilkakrotne interwencje sądowe, gdyż oficyna T. wszczynała procedury egzekucyjne wyroku z 2009 r., żądając wycofania z rynku publikacji zawierających układy graficzne tytułów zabronione przez sąd.

Firma P. postanowiła przeciąć kolejne z takich postępowań egzekucyjnych. I chcąc – jak twierdziła – wyjaśnić ostatecznie zakres zakazu wynikający z orzeczenia sprzed prawie ośmiu lat, wytoczyła tym razem powództwo przeciwko wydawnictwu T. Wniosła w nim o ustalenie, że kilka wskazanych czasopism krzyżówkowych nie narusza zakazu sądowego z 2009 r. i może być publikowanych. Podstawą prawną pozwu był tym razem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane