statystyki

Miejscem na weryfikację nieprecyzyjnego wyroku jest postępowanie egzekucyjne

autor: Michał Culepa18.10.2017, 18:00
paragrafy

Podstawą prawną pozwu był tym razem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawnyźródło: ShutterStock

 Powództwo o ustalenie istnienia stosunku prawnego nie służy do wyjaśniania niejasnych zakazów wynikających z wcześniejszego, prawomocnego orzeczenia sądowego – stwierdził Sąd Najwyższy.

Początki sprawy, która legła u podstaw tego orzeczenia, sięgają 2009 r., kiedy to wydawnictwo T. pozwało działającą w tej samej branży firmę P. Obydwa podmioty wypuszczały na rynek popularne czasopisma zawierające krzyżówki i quizy. Przy czym P. używała na pierwszej stronie charakterystycznych tytułów i wyróżnień liczbowych w podobny sposób, co konkurent. T. zażądała zaniechania tych działań i uzyskała korzystny wyrok. Mimo przegranej w sądzie wydawnictwo P. nie zmieniło swoich praktyk. W efekcie naraziło się na kilkakrotne interwencje sądowe, gdyż oficyna T. wszczynała procedury egzekucyjne wyroku z 2009 r., żądając wycofania z rynku publikacji zawierających układy graficzne tytułów zabronione przez sąd.

Firma P. postanowiła przeciąć kolejne z takich postępowań egzekucyjnych. I chcąc – jak twierdziła – wyjaśnić ostatecznie zakres zakazu wynikający z orzeczenia sprzed prawie ośmiu lat, wytoczyła tym razem powództwo przeciwko wydawnictwu T. Wniosła w nim o ustalenie, że kilka wskazanych czasopism krzyżówkowych nie narusza zakazu sądowego z 2009 r. i może być publikowanych. Podstawą prawną pozwu był tym razem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane