statystyki

Fantomowe informacje prokuratury. Nie wiadomo, kto wypytywał o przebieg śledztw

autor: Emilia Świętochowska12.07.2017, 07:27; Aktualizacja: 12.07.2017, 07:33
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Przepis ten od początku prac nad reformą prokuratury należał do najostrzej krytykowanych pomysłów forsowanych przez nowe kierownictwoźródło: ShutterStock

Prokuratura Krajowa przedstawiła niedawno dane, z których wynikało, że od marca 2016 r. (czyli od wejścia w życie prokuratorskiej reformy) do lutego tego roku aż 356 razy politykom udostępniano informacje dotyczące przebiegu konkretnych śledztw. Jest to o tyle dziwne, że – jak zapewnia sama PK – za pomocą jej systemów informatycznych nie ma możliwości stwierdzenia, kto i o jakie sprawy wypytywał.

Jak pisaliśmy w połowie czerwca, powołując się na dane prokuratorskiej centrali, w ciągu ostatniego roku zainteresowanie toczącymi się postępowaniami przygotowawczymi wykazywali posłowie i senatorowie zarówno partii rządzącej, jak i ugrupowań opozycyjnych. PK zapewniała jednocześnie, że w każdym z 356 przypadków informowano jedynie o toku śledztwa. Nie udostępniano zatem nikomu zgromadzonego materiału dowodowego ani innych wrażliwych danych.

Tymczasem jak wynika z odpowiedzi, której udzieliło DGP biuro prezydialne Prokuratury Krajowej na wniosek o dostęp do informacji publicznej, zidentyfikowanie postępowań interesujących polityków czy inne osoby wymagałoby ręcznej analizy ponad 69 tys. wszystkich spraw wpisanych do urządzeń ewidencyjnych od 4 marca 2016 r., a także przeszło 235,3 tys. wysłanych w tym okresie pism. Systemy informatyczne używane przez PK nie mają bowiem funkcjonalności umożliwiających automatyczne wyłowienie korespondencji kierowanej na podstawie art. 12 par. 1 prawa o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177).


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • he,he(2017-07-12 10:23) Zgłoś naruszenie 30

    Każda interwencja poselska czy senatorska w konkretnym śledztwie powinna być odnotowana w aktach sprawy.Koniec kropka.

    Odpowiedz
  • Niezawisły(2017-07-12 09:18) Zgłoś naruszenie 20

    A ile razy Kaczyński prosił o akta Dubienieckiego? Albo ile razy Kępa prosiła o akta w sprawie ś.p. Igora Stachowiaka?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane