statystyki

Państwa członkowskie coraz niechętniej wdrażają unijne prawo

autor: Sławomir Wikariak10.07.2017, 07:09; Aktualizacja: 10.07.2017, 09:04
20 dyrektyw Komisja Europejska uznaje za nieprawidłowo wdrożone przez Polskę

20 dyrektyw Komisja Europejska uznaje za nieprawidłowo wdrożone przez Polskęźródło: ShutterStock

Niemal dwukrotnie wzrosła w 2016 r. liczba postępowań Komisji Europejskiej przeciwko państwom, które na czas nie wdrażają unijnych regulacji. W 2015 r. wszczęto ich 543, a w ubiegłym roku już 847.

Przedstawione właśnie roczne sprawozdania z kontroli stosowania prawa UE nie napawają optymizmem. Ogółem liczba wszczynanych przez KE spraw (zarówno dotyczących opóźnień we wdrażaniu prawa, jak i niewłaściwej implementacji) wzrosła o 21 proc., co stanowi najwyższy wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat. Co ciekawe, najgorzej wypadają kraje starej Unii. Najwięcej otwartych postępowań miały na koniec 2016 r. Hiszpania i Niemcy (po 91), Belgia (87), Grecja (86), Portugalia (84) i Francja (83). Następna w kolejności była Polska (76 otwartych postępowań). Najlepiej wypadły Estonia (30) i Malta (31). Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło sfery rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości (w tym regulacji dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw) oraz środowiska naturalnego.

Zdecydowana większość postępowań kończy się umorzeniem, gdyż w czasie ich trwania państwom członkowskim udaje się wdrożyć spóźnione przepisy. Tylko pojedyncze mają swój finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego KE występuje o nałożenie kar finansowych. W ubiegłym roku wniosła trzy takie sprawy: dwie przeciwko Luksemburgowi i jedną przeciwko Rumunii.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane