statystyki

Będzie łatwiej o dowody z zagranicy

autor: Emilia Świętochowska23.05.2017, 07:29; Aktualizacja: 23.05.2017, 09:06
prawo

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, która ma wykonać dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego, jest obecnie na końcowym etapie uzgodnieńźródło: ShutterStock

Wczoraj minął termin wdrożenia do prawa krajowego unijnych przepisów, które upraszczają transgraniczne śledztwa, zwłaszcza te dotyczących podejrzenia o działalność terrorystyczną. Chodzi o dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych (2014/41/UE).

Dzięki niej polscy prokuratorzy będą mogli bezpośrednio poprosić śledczych z innych państw członkowskich UE o pomoc w uzyskaniu i zabezpieczeniu dowodów, np. przesłuchanie w ich imieniu świadków czy przeszukanie mieszkania.

Zgodnie z przepisami dyrektywy śledczy mają 30 dni na decyzję o przyjęciu wniosku dotyczącego pozyskania dowodów (ma on formę standardowego formularza). Jeśli wyrażą zgodę, muszą w ciągu 90 dni przeprowadzić czynności, o które wystąpili prokuratorzy z innego kraju członkowskiego Unii. Odmowa jest dopuszczalna tylko w ściśle określonych okolicznościach, np. gdy wniosek jest sprzeczny z podstawowymi zasadami prawa danego państwa czy narusza interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, która ma wykonać dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego, jest obecnie na końcowym etapie uzgodnień.


Pozostało 14% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane