statystyki

Będzie łatwiej o dowody z zagranicy

autor: Emilia Świętochowska23.05.2017, 07:29; Aktualizacja: 23.05.2017, 09:06
prawo

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, która ma wykonać dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego, jest obecnie na końcowym etapie uzgodnieńźródło: ShutterStock

Wczoraj minął termin wdrożenia do prawa krajowego unijnych przepisów, które upraszczają transgraniczne śledztwa, zwłaszcza te dotyczących podejrzenia o działalność terrorystyczną. Chodzi o dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych (2014/41/UE).

Dzięki niej polscy prokuratorzy będą mogli bezpośrednio poprosić śledczych z innych państw członkowskich UE o pomoc w uzyskaniu i zabezpieczeniu dowodów, np. przesłuchanie w ich imieniu świadków czy przeszukanie mieszkania.

Zgodnie z przepisami dyrektywy śledczy mają 30 dni na decyzję o przyjęciu wniosku dotyczącego pozyskania dowodów (ma on formę standardowego formularza). Jeśli wyrażą zgodę, muszą w ciągu 90 dni przeprowadzić czynności, o które wystąpili prokuratorzy z innego kraju członkowskiego Unii. Odmowa jest dopuszczalna tylko w ściśle określonych okolicznościach, np. gdy wniosek jest sprzeczny z podstawowymi zasadami prawa danego państwa czy narusza interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, która ma wykonać dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego, jest obecnie na końcowym etapie uzgodnień.


Pozostało jeszcze 14% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane