statystyki

Oświadczenia majątkowe sędziów: Zadaniu sprostały i sądy powszechne, i Sąd Najwyższy. Jeden spóźnialski: Andrzej Duda

autor: Patryk Słowik04.07.2017, 07:51; Aktualizacja: 04.07.2017, 09:24
pieniądze, kasa, banknot

Niektóre skany oświadczeń majątkowych sędziów TK są trudne do odczytaniaźródło: ShutterStock

Publikowanie oświadczeń poszło sprawnie. Wyznaczonemu zadaniu sprostały i sądy powszechne, i Sąd Najwyższy. Był tylko jeden spóźnialski: Andrzej Duda.

Oświadczenia majątkowe sędziów po raz pierwszy zawisły w internecie. To efekt uchwalonej pod koniec zeszłego roku nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2103). Zobowiązała ona prezesów sądów, w tym I prezesa SN, do opublikowania stanu posiadania swych kolegów w sieci.

Poglądy a prawo

Profesor Małgorzata Gersdorf, I prezes SN, była przez wiele lat przeciwna jawności oświadczeń. Mówiła w rozmowie z DGP jeszcze w 2014 r. tak: „Czy dobry prawnik będzie się godził na to, że jego cały majątek będzie wywieszony na płocie i każdy będzie mógł zadawać pytania, skąd on to ma, i snuć domysły, że na pewno się nakradł? Poza tym to spowoduje, że sędziowie zaczną orzekać miałko, aby się nikomu nie narazić. Jeżeli oświadczenia majątkowe sędziów będą dostępne dla wszystkich, to wzrośnie też niebezpieczeństwo, że staną się oni ofiarami stalkingu”. Skoro jednak ustawodawca zobowiązał I prezesa SN do opublikowania oświadczeń majątkowych sędziów SN do 30 czerwca, prof. Gersdorf do narzuconego na nią obowiązku się zastosowała (pisaliśmy o tym: „Żyją godnie, ale bez przepychu”, DGP nr 126/2017).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Józef(2017-07-04 10:44) Zgłoś naruszenie 1511

  Pytanie czy Sędziowie i Sądy sprostały zadaniu jest źle postawione. Opublikowane są tylko oświadczenia Sędziów "na ochotnika" (z tego co widzę - tak 1/3 sędziów), czyli tych którzy nie skorzystali z "furtki pierwszych dni stycznia".

  Odpowiedz
 • Piotr(2017-07-04 14:21) Zgłoś naruszenie 129

  Dobrze pan mowi Panie Józefie, jest to kolejny przykład manipualcji informacją ze strony gazety prawnej

  Odpowiedz
 • Stan(2017-07-04 17:59) Zgłoś naruszenie 97

  Przecież Gazeta Prawna przejmuje pałeczkę po Gazecie Wyborczej, nie ma co się dziwić manipulacji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zenek(2017-07-05 08:10) Zgłoś naruszenie 32

  Pani profesorMałgorzata Gersdorf, a czy godzi sie by innych , np. samorządowców, oświadczenia wisiały " na połocie" i każdy będzie mógł zadawać pytania, skąd on to ma, i snuć domysły, że na pewno się nakradł? Czy wg. Pani profesor są równi i równiejsi? Pragnę zauważyć iz sa jeszcze inne grupy zawodowe decyzyjne i biorace pieniądze publiczne, których oświadczeń nie uświadczysz publicznie, np. policja, lekarze. Głupota? A kto i z czego płaci dla policji i lekarzom? Oj chyba nie, mogło byc ciekawie.Ale by się działo.

  Odpowiedz
 • obserwator(2017-07-05 09:06) Zgłoś naruszenie 11

  zadziwiający tytuł, oby nie nazwać inaczej, a co do tej pani Prezes SN, to jest bardzo skromna, żyje przyzwoicie, wg mnie to w luksusie, co wynika z jej oświadczenia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane