statystyki

Prezydium KRS jest za, a nawet przeciw rozjechaniu sądów walcem

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas26.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 26.06.2017, 08:57
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Nie ma istotnego znaczenia, że stanowisko KRS nie stanowi – przy bliższej lekturze – aprobującego odniesienia do wszystkich elementów błędnego orzeczenia TKźródło: ShutterStock

Oświadczenie prezydium Krajowej Rady Sądownictwa w   sprawie wyroku TK z   20 czerwca 2017 r. wprawiło nas w   stan głębokiego namysłu nad tym, czy wyrok TK i   jego znaczenie zostały prawidłowo osadzone przez jeden z   najważniejszych organów reprezentujących sędziów w   otaczającej go rzeczywistości?

Czy organ konstytucyjny, który aprobująco komentuje element sekwencji postępującego demontażu ustrojowego wymiaru sprawiedliwości, zdaje sobie sprawę z   wagi i   z   politycznego znaczenia swych własnych słów? Czy naprawdę sądzi, że komentowany wyrok TK jest zawieszony w   próżni? Czasem warto zamilknąć.

Przypomnijmy, że TK orzekł po pierwsze, że przepisy ustawy o   KRS przewidujące odmienne procedury wyłaniania członków KRS spośród sędziów sądów powszechnych i   sądów administracyjnych są niezgodne z   konstytucją. Po drugie, że przepis ustawowy o   KRS dotyczący kadencji członków KRS jest niezgodny z   konstytucją, jeśli rozumieć, że kadencja ma charakter indywidualny .


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane