statystyki

Jawność zarobków dla sędziów, tajemnica wobec urzędników

autor: Patryk Słowik06.07.2017, 17:00
Przepisy przewidują, że oświadczenia majątkowe sędziów są jawne niezależnie od ich woli.

Przepisy przewidują, że oświadczenia majątkowe sędziów są jawne niezależnie od ich woli.źródło: ShutterStock

Choć rządzący mówią, że obywatele mają prawo znać status majątkowy sędziów, jednocześnie są przeciwni temu, byśmy poznali majątek najważniejszych urzędników w kraju. Okazuje się, że spośród wielu kluczowych funkcjonariuszy publicznych żaden nie wyraził zgody na publikację swojego oświadczenia.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 216, poz. 1584 ze zm.) prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie kancelarii: prezydenta, Sejmu i Senatu, prezes NIK, rzecznik praw obywatelskich, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, prezes NBP, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, główny inspektor pracy, prezes Polskiej Akademii Nauk, kierownik Krajowego Biura Wyborczego oraz rzecznik ubezpieczonych składają swe oświadczenia majątkowe I prezesowi Sądu Najwyższego. Ten odpowiada za ich publikację w internecie do 30 czerwca każdego roku. Tak samo jak odpowiada za umieszczenie oświadczeń sędziów. Rzecz w tym, że tak jak dokumenty o majątku sędziów znalazły się w sieci, tak tych dotyczących urzędników nie ma. Dlaczego?

– Zgodnie z informacją uzyskaną od pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych w Sądzie Najwyższym uprzejmie zawiadamiam, że żadna z wymienionych w art. 10 ust. 5 ustawy osób, które składają oświadczenia o stanie majątkowym I prezesowi SN, nie wyraziła pisemnej zgody na ich ujawnienie – informuje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Artykuł 10 ust. 3 wspomnianej ustawy stanowi bowiem, że oświadczenia mogą zostać opublikowane, ale dopiero wówczas gdy ten, kogo ono dotyczy, wyrazi pisemną zgodę. A jako że nie wyraził nikt – prof. Małgorzata Gersdorf choćby chciała, dokumentów prezydenta, premier i innych kluczowych urzędników upublicznić nie może. Wyjątkiem jest oświadczenie prezesa NSA, które z mocy prawa jest publikowane.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Naiwny(2017-07-06 18:36) Zgłoś naruszenie 500

  Orwell. Wszystkie zwierzęta są równe. Ale niektóre są rowniejsze

  Odpowiedz
 • antykast(2017-07-06 22:03) Zgłoś naruszenie 412

  To nie sędziowie, tylko politycy stanowią w Polsce "kastę"!

  Odpowiedz
 • Widmo(2017-07-06 18:29) Zgłoś naruszenie 334

  Nie martwcie się sędziowie, jak obecna władza obsadzi sądy swoimi, to zlikwiduje publikację oświadczeń sędziów

  Odpowiedz
 • mam ten kraj w tyle(2017-07-06 18:12) Zgłoś naruszenie 257

  Dziadostwo, jawny status majątkowy powinien dotyczyć wszystkich obywateli

  Odpowiedz
 • bez komentarza(2017-07-07 08:15) Zgłoś naruszenie 212

  Święte KROWY?????

  Odpowiedz
 • big stereo(2017-07-07 12:49) Zgłoś naruszenie 90

  Za to można w czeluściach internetu znaleźć oświadczenia majątkowe szeregowych pracowników samorządowych, bo kiedyś np. dostali upoważnienie do wydania jakichś typowych, sztampowych decyzji, np. o odmowie przerejestrowania pojazdu.

  Odpowiedz
 • i(2017-07-06 23:26) Zgłoś naruszenie 635

  sędziowie ,to chyba tylko są sklonni do krytykowania ,ustanowinych praw i ustaw ,a tak na marginesie mozna ich nazwac oszustami poprzebierani w stroje ,az dziw ze tacy jeszcze zarabiają coskolwiek ze skarbu Panstwa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane