statystyki

Jawność zarobków dla sędziów, tajemnica wobec urzędników

autor: Patryk Słowik06.07.2017, 17:00
Przepisy przewidują, że oświadczenia majątkowe sędziów są jawne niezależnie od ich woli.

Przepisy przewidują, że oświadczenia majątkowe sędziów są jawne niezależnie od ich woli.źródło: ShutterStock

Choć rządzący mówią, że obywatele mają prawo znać status majątkowy sędziów, jednocześnie są przeciwni temu, byśmy poznali majątek najważniejszych urzędników w kraju. Okazuje się, że spośród wielu kluczowych funkcjonariuszy publicznych żaden nie wyraził zgody na publikację swojego oświadczenia.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 216, poz. 1584 ze zm.) prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie kancelarii: prezydenta, Sejmu i Senatu, prezes NIK, rzecznik praw obywatelskich, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, prezes NBP, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, główny inspektor pracy, prezes Polskiej Akademii Nauk, kierownik Krajowego Biura Wyborczego oraz rzecznik ubezpieczonych składają swe oświadczenia majątkowe I prezesowi Sądu Najwyższego. Ten odpowiada za ich publikację w internecie do 30 czerwca każdego roku. Tak samo jak odpowiada za umieszczenie oświadczeń sędziów. Rzecz w tym, że tak jak dokumenty o majątku sędziów znalazły się w sieci, tak tych dotyczących urzędników nie ma. Dlaczego?

– Zgodnie z informacją uzyskaną od pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych w Sądzie Najwyższym uprzejmie zawiadamiam, że żadna z wymienionych w art. 10 ust. 5 ustawy osób, które składają oświadczenia o stanie majątkowym I prezesowi SN, nie wyraziła pisemnej zgody na ich ujawnienie – informuje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Artykuł 10 ust. 3 wspomnianej ustawy stanowi bowiem, że oświadczenia mogą zostać opublikowane, ale dopiero wówczas gdy ten, kogo ono dotyczy, wyrazi pisemną zgodę. A jako że nie wyraził nikt – prof. Małgorzata Gersdorf choćby chciała, dokumentów prezydenta, premier i innych kluczowych urzędników upublicznić nie może. Wyjątkiem jest oświadczenie prezesa NSA, które z mocy prawa jest publikowane.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Naiwny(2017-07-06 18:36) Zgłoś naruszenie 500

  Orwell. Wszystkie zwierzęta są równe. Ale niektóre są rowniejsze

  Odpowiedz
 • antykast(2017-07-06 22:03) Zgłoś naruszenie 412

  To nie sędziowie, tylko politycy stanowią w Polsce "kastę"!

  Odpowiedz
 • Widmo(2017-07-06 18:29) Zgłoś naruszenie 334

  Nie martwcie się sędziowie, jak obecna władza obsadzi sądy swoimi, to zlikwiduje publikację oświadczeń sędziów

  Odpowiedz
 • mam ten kraj w tyle(2017-07-06 18:12) Zgłoś naruszenie 257

  Dziadostwo, jawny status majątkowy powinien dotyczyć wszystkich obywateli

  Odpowiedz
 • bez komentarza(2017-07-07 08:15) Zgłoś naruszenie 212

  Święte KROWY?????

  Odpowiedz
 • big stereo(2017-07-07 12:49) Zgłoś naruszenie 90

  Za to można w czeluściach internetu znaleźć oświadczenia majątkowe szeregowych pracowników samorządowych, bo kiedyś np. dostali upoważnienie do wydania jakichś typowych, sztampowych decyzji, np. o odmowie przerejestrowania pojazdu.

  Odpowiedz
 • i(2017-07-06 23:26) Zgłoś naruszenie 635

  sędziowie ,to chyba tylko są sklonni do krytykowania ,ustanowinych praw i ustaw ,a tak na marginesie mozna ich nazwac oszustami poprzebierani w stroje ,az dziw ze tacy jeszcze zarabiają coskolwiek ze skarbu Panstwa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane