statystyki

Sejm nie chce podważenia wyboru prof. Gersdorf na I prezesa SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 26.06.2017, 08:23
Małgorzata Gersdorf

Małgorzata Gersdorfźródło: Materiały Prasowe

Trybunał Konstytucyjny nie powinien wydawać wyroku aplikacyjnego w sprawie dotyczącej procedury wyboru kandydatów na urząd I prezesa SN. Taki wniosek płynie z lektury stanowiska, jakie Sejm przekazał TK. Zdaniem izby niższej wydanie takiego orzeczenia mogłoby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo prawne.

Tym samym Sejm skrytykował pomysł grupy posłów, aby za pomocą trybunału podważyć wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na szefa SN.

Politycy PiS domagają się od trybunału, aby ten uznał za niezgodne z konstytucją przepisy regulujące sposób wyłaniania kandydatów na urząd I prezesa SN. I w tym zakresie Sejm z posłami się zgadza. Także jego zdaniem procedura ta powinna być w pełni uregulowana w ustawie, a nie – jak dziś – w wewnętrznym akcie podustawowym, jakim jest regulamin uchwalany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. Przy okazji Sejm wchodzi w polemikę z owym zgromadzeniem. W swoim stanowisku stwierdziło ono m.in., że gdyby procedura wyboru kandydatów na I prezesa SN była uregulowana w całości w ustawie, to każdorazowa większość parlamentarna zyskałaby wpływ na ten proces, co mogłoby doprowadzić do powstania powiązań między tymi organami państwa. A to osłabiłoby gwarancje suwerenności władzy sądowniczej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • §§§(2017-06-26 07:39) Zgłoś naruszenie 86

  Sejm nie chce,to znaczy kto?Pewnie ten poseł z angielską chorobą i jego kolega sutener? Proszę o konkretne nazwiska posłów pani Kryszkiewicz.

  Odpowiedz
 • ad vocem .. @ no tak(2017-06-26 20:18) Zgłoś naruszenie 40

  Spróbuj odstawić MÓZGOTRZEP przy pisaniu wpisów , ... to może wróci Ci jeszcze ROZUM ... do MÓŻDŻKA. A jeśli i to nie pomoże, to zacznij modlić się do Opatrzności, żeby CI przywrócił chociaż MÓŻDŻEK z du*** do Głowy.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-06-26 19:17) Zgłoś naruszenie 31

  Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego? Tak wygląda podział władzy w rzeczywistości. Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Demokracja_czy_dyktatura_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego%3F

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • no tak(2017-06-26 14:49) Zgłoś naruszenie 18

  Ten pysk nie jest słowiański !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane