statystyki

Przetargi: Coś drgnęło w pozacenowych kryteriach oceny ofert

autor: Sławomir Wikariak25.05.2017, 17:30
Dwa najpopularniejsze kryteria cenowe, czyli termin realizacji i okres gwarancji są mniej więcej tak samo popularne

Dwa najpopularniejsze kryteria cenowe, czyli termin realizacji i okres gwarancji są mniej więcej tak samo popularneźródło: ShutterStock

Choć do ideału wciąż daleko to najnowsze dane pokazują, że zamawiający zaczynają chętniej sięgać po kryteria jakościowe przy ocenie ofert. Ponad czterokrotnie częściej stosują też kryteria dotyczące wiedzy i doświadczenia firm.

Przed tygodniem opisaliśmy wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska”, z których wynikało, że w przetargach poza ceną o punktacji decyduje przede wszystkim okres udzielonej gwarancji i termin realizacji, czyli najmniej efektywne kryteria. Wczoraj Urząd Zamówień Publicznych przedstawił bardziej miarodajne, bo zebrane z ogłoszeń o zamówieniach publicznych dane. Z jednej strony potwierdzają one prymat wspomnianych dwóch kryteriów. Z drugiej jednak pokazują, że w przetargach coś wreszcie drgnęło.

UZP przeanalizował ogłoszenia o zamówieniach publicznych powyżej tzw. progów unijnych (ogłaszane w unijnym publikatorze) z całego 2016 r. i z I kw. 2017 r. Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych, nakazująca, by pozacenowe kryteria stanowiły co najmniej 40 proc. ogólnej wagi weszła w życie w połowie ubiegłego roku. Dane pozwalają więc na porównanie okresu przed i po zmianach w prawie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane