statystyki

Europejski dokument może być w języku obcym

autor: Sławomir Wikariak14.06.2017, 17:00; Aktualizacja: 15.06.2017, 11:21
dokument

Cały kłopot w tym, że w rozporządzeniu ministra rozwoju w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia JEDZ nie występuje jako jeden ze wskazanych w nim dokumentów.źródło: ShutterStock

 Jednolity europejski dokument zamówienia może być złożony w przetargu w języku obcym wraz z tłumaczeniem na polski – uznała Krajowa Izba Odwoławcza w precedensowym orzeczeniu.

Jednolity europejski dokument zamówienia (JEDZ) to rodzaj oświadczenia własnego przedsiębiorcy, w którym potwierdza on spełnienie warunków przetargowych i brak podstaw do wykluczenia. Miał służyć odformalizowaniu postępowań i po pierwszym okresie, gdy wzbudzał wiele zastrzeżeń, teraz wykonawcy zaczynają się już do niego przyzwyczajać. Niedawno okazało się jednak, że nie do końca wiadomo, jak go formalnie traktować, a w ślad za tym, czy zagraniczne firmy muszą dostarczać go w wersji polskojęzycznej, czy też mogą wypełniać we własnym języku, dołączając do niego tłumaczenie na polski.

Problem ten pojawił się podczas prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dialogu konkurencyjnego, mającego wyłonić firmę, która zajmie się poborem opłat za przejazdy. Jeden z wykonawców uznał, że przedstawione przez wykonawców zagranicznych JEDZ nie spełniają wymagań, gdyż złożono je w wersjach obcojęzycznych, dołączając jedynie tłumaczenie na polski. W odwołaniu wniesionym do Krajowej Izby Odwoławczej domagał się wykluczenia tych wykonawców z postępowania.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane