statystyki

Większy nacisk na aspekty społeczne w przetargach

autor: Sławomir Wikariak11.05.2017, 07:41; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:00
Nowe zalecenia idą więc dużo dalej niż pierwsze wydane jeszcze w 2015 r. przez ówczesny rząd Ewy Kopacz

Nowe zalecenia idą więc dużo dalej niż pierwsze wydane jeszcze w 2015 r. przez ówczesny rząd Ewy Kopaczźródło: ShutterStock

Już nie tylko umowy objęte przepisami o zamówieniach publicznych, ale również wszystkie inne mają uwzględniać klauzule społeczne – wynika z nowych zaleceń wydanych przez Radę Ministrów.

Rada Dialogu Społecznego w połowie kwietnia skierowała do szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy pismo, w którym zwróciła się o wydanie nowych zaleceń zobowiązujących całą administrację rządową do uwzględniania aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Okazało się, że takie zalecenia zostały już wydane pod koniec marca.

Zgodnie z nimi wszystkie ministerstwa i urzędy centralne mają kłaść większy nacisk na uwzględnianie aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień. I to nie tylko tych udzielanych zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.), ale także wszystkich innych. To istotne zastrzeżenie, gdyż zamówienia do 30 tys. euro są zwolnione ze stosowania ustawy. Z kolei przy przy tzw. zamówieniach społecznych (bardzo myląca nazwa) aż do progu 750 tys. euro stosuje się specjalną procedurę, pomijającą większość przepisów. To dlatego w przetargach na ochronę aż do kwoty 3,85 mln zł brutto nie trzeba wymagać zatrudnienia na etat i kierować się przy wyborze oferty wyłącznie najniższą ceną.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane