statystyki

Większy nacisk na aspekty społeczne w przetargach

autor: Sławomir Wikariak11.05.2017, 07:41; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:00
Nowe zalecenia idą więc dużo dalej niż pierwsze wydane jeszcze w 2015 r. przez ówczesny rząd Ewy Kopacz

Nowe zalecenia idą więc dużo dalej niż pierwsze wydane jeszcze w 2015 r. przez ówczesny rząd Ewy Kopaczźródło: ShutterStock

Już nie tylko umowy objęte przepisami o zamówieniach publicznych, ale również wszystkie inne mają uwzględniać klauzule społeczne – wynika z nowych zaleceń wydanych przez Radę Ministrów.

Rada Dialogu Społecznego w połowie kwietnia skierowała do szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy pismo, w którym zwróciła się o wydanie nowych zaleceń zobowiązujących całą administrację rządową do uwzględniania aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Okazało się, że takie zalecenia zostały już wydane pod koniec marca.

Zgodnie z nimi wszystkie ministerstwa i urzędy centralne mają kłaść większy nacisk na uwzględnianie aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień. I to nie tylko tych udzielanych zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.), ale także wszystkich innych. To istotne zastrzeżenie, gdyż zamówienia do 30 tys. euro są zwolnione ze stosowania ustawy. Z kolei przy przy tzw. zamówieniach społecznych (bardzo myląca nazwa) aż do progu 750 tys. euro stosuje się specjalną procedurę, pomijającą większość przepisów. To dlatego w przetargach na ochronę aż do kwoty 3,85 mln zł brutto nie trzeba wymagać zatrudnienia na etat i kierować się przy wyborze oferty wyłącznie najniższą ceną.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane