statystyki

Służebność przesyłu: Sieci przesyłowe odetchną, o ile mają porządek w papierach

autor: Piotr Szymaniak23.05.2017, 07:20; Aktualizacja: 23.05.2017, 09:55
W praktyce ustanowienie służebności przez właściciela, niejako za plecami użytkownika wieczystego, może być trudne

W praktyce ustanowienie służebności przez właściciela, niejako za plecami użytkownika wieczystego, może być trudneźródło: ShutterStock

Uregulowanie statusu prawnego setek tys. kilometrów sieci przesyłowych (energetycznych, wodno-kanalizacyjnych, gazowniczych etc.) od lat stanowi ogromy problem dla przedsiębiorców.

Choć od 2008 r. właściciele nieruchomości mogą zawierać z firmami dystrybucyjnymi umowy na korzystanie z nieruchomości przez ustanowienie służebności przesyłu, to w praktyce proces ten rodzi wiele problemów.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy rozwiązał jeden z nich, przesądzając w uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt III CZP 101/16), że uprawnionym do ustanowienia służebności przesyłu jest nie tylko właściciel nieruchomości, ale też użytkownik wieczysty. Branża przyjęła rozstrzygnięcie z zadowoleniem.

– Uchwała SN ma charakter porządkujący kwestie własnościowe nieruchomości związane z działalnością naszej spółki. Była ona potrzebna zarówno użytkownikom wieczystym danych nieruchomości, jak i Operatorom Systemów Dystrybucyjnych (OSD). Ma praktyczne znaczenie dla tzw. zaszłości, ale również ze względu na realizację nowych inwestycji – mówi Adam Rafalski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja S.A.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane