statystyki

Służebność przesyłu: Sieci przesyłowe odetchną, o ile mają porządek w papierach

autor: Piotr Szymaniak23.05.2017, 07:20; Aktualizacja: 23.05.2017, 09:55
W praktyce ustanowienie służebności przez właściciela, niejako za plecami użytkownika wieczystego, może być trudne

W praktyce ustanowienie służebności przez właściciela, niejako za plecami użytkownika wieczystego, może być trudneźródło: ShutterStock

Uregulowanie statusu prawnego setek tys. kilometrów sieci przesyłowych (energetycznych, wodno-kanalizacyjnych, gazowniczych etc.) od lat stanowi ogromy problem dla przedsiębiorców.

Choć od 2008 r. właściciele nieruchomości mogą zawierać z firmami dystrybucyjnymi umowy na korzystanie z nieruchomości przez ustanowienie służebności przesyłu, to w praktyce proces ten rodzi wiele problemów.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy rozwiązał jeden z nich, przesądzając w uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt III CZP 101/16), że uprawnionym do ustanowienia służebności przesyłu jest nie tylko właściciel nieruchomości, ale też użytkownik wieczysty. Branża przyjęła rozstrzygnięcie z zadowoleniem.

– Uchwała SN ma charakter porządkujący kwestie własnościowe nieruchomości związane z działalnością naszej spółki. Była ona potrzebna zarówno użytkownikom wieczystym danych nieruchomości, jak i Operatorom Systemów Dystrybucyjnych (OSD). Ma praktyczne znaczenie dla tzw. zaszłości, ale również ze względu na realizację nowych inwestycji – mówi Adam Rafalski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja S.A.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane