statystyki

W sprawach służebności możliwe jest postanowienie wstępne

autor: Michał Culepa26.09.2017, 18:00
Sąd I instancji, rozpoznający wniosek właściciela nieruchomości, stwierdził, że spółka nie wykazała dobrej wiary, nie może być więc mowy o zasiedzeniu po upływie 20 lat.

Sąd I instancji, rozpoznający wniosek właściciela nieruchomości, stwierdził, że spółka nie wykazała dobrej wiary, nie może być więc mowy o zasiedzeniu po upływie 20 lat.źródło: ShutterStock

 Ustalenie wysokości opłaty za ustanowienie służebności przesyłu i sprecyzowanie treści tej służebności często wymaga żmudnego i czasochłonnego postępowania dowodowego.

Dlatego sąd, do którego sprawa trafi, może w pierwszej kolejności rozstrzygnąć zasadność żądań właściciela nieruchomości obciążonej, a dopiero później ustalić wysokość należnego mu wynagrodzenia. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła ustanowienia służebności przesyłu. Domagał się tego właściciel nieruchomości znajdującej się w mieście L., przez którą przeprowadzony został gazociąg należący do Polskiej Spółki Gazownictwa. Instalacja powstała w połowie lat 90. Za ustanowienie służebności właściciel zażądał jednorazowego wynagrodzenia w kwocie 286 tys. zł. PSG zażądała oddalenia wniosku. Twierdziła, że ze względu na upływ czasu doszło do zasiedzenia służebności w dobrej wierze.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane