statystyki

W sprawach służebności możliwe jest postanowienie wstępne

autor: Michał Culepa26.09.2017, 18:00
Sąd I instancji, rozpoznający wniosek właściciela nieruchomości, stwierdził, że spółka nie wykazała dobrej wiary, nie może być więc mowy o zasiedzeniu po upływie 20 lat.

Sąd I instancji, rozpoznający wniosek właściciela nieruchomości, stwierdził, że spółka nie wykazała dobrej wiary, nie może być więc mowy o zasiedzeniu po upływie 20 lat.źródło: ShutterStock

 Ustalenie wysokości opłaty za ustanowienie służebności przesyłu i sprecyzowanie treści tej służebności często wymaga żmudnego i czasochłonnego postępowania dowodowego.

Dlatego sąd, do którego sprawa trafi, może w pierwszej kolejności rozstrzygnąć zasadność żądań właściciela nieruchomości obciążonej, a dopiero później ustalić wysokość należnego mu wynagrodzenia. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła ustanowienia służebności przesyłu. Domagał się tego właściciel nieruchomości znajdującej się w mieście L., przez którą przeprowadzony został gazociąg należący do Polskiej Spółki Gazownictwa. Instalacja powstała w połowie lat 90. Za ustanowienie służebności właściciel zażądał jednorazowego wynagrodzenia w kwocie 286 tys. zł. PSG zażądała oddalenia wniosku. Twierdziła, że ze względu na upływ czasu doszło do zasiedzenia służebności w dobrej wierze.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane