statystyki

Służebność przesyłu: Jakie są najczęstsze problemy przedsiębiorców?

autor: Maciej J. Nowak19.03.2017, 15:30
Pytania, jakie pojawiają się podczas szkoleń, dotyczą różnych kwestii. Bardzo często przedsiębiorcy pytają o przesłanki ustalenia zasiedzenia służebności przesyłu. Wiele wątpliwości dotyczy sposobu określenia przedmiotowych urządzeń w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Pytania, jakie pojawiają się podczas szkoleń, dotyczą różnych kwestii. Bardzo często przedsiębiorcy pytają o przesłanki ustalenia zasiedzenia służebności przesyłu. Wiele wątpliwości dotyczy sposobu określenia przedmiotowych urządzeń w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.źródło: ShutterStock

Przepisy związane z lokalizacją urządzeń przesyłowych oraz ustanawianiem służebności przesyłu rodzą w praktyce liczne kontrowersje. Nic dziwnego. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na nieruchomościach, na których usytuowano tego typu urządzenia, lub planuje się ich lokalizację, często muszą się liczyć z ograniczeniami. A na dodatek te przepisy są dość skomplikowane.

Pytania, jakie pojawiają się podczas szkoleń, dotyczą różnych kwestii. Bardzo często przedsiębiorcy pytają o przesłanki ustalenia zasiedzenia służebności przesyłu. Wiele wątpliwości dotyczy sposobu określenia przedmiotowych urządzeń w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Padają też pytania dotyczące zakresu terytorialnego służebności przesyłu w konkretnych przypadkach. Przedsiębiorcy chcą się też dowiedzieć o trybach wykonania alternatywnych wobec służebności przesyłu działań, czyli ograniczania własności nieruchomości na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wszystkie te kwestie mogą się pojawiać w związku z konkretnymi problemami i dylematami, chociażby przy okazji sporów o możliwość przebudowy posadowionych już urządzeń przesyłowych, kwestii zapłaty wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu (i jego wysokości), a także zagadnień proceduralnych po złożeniu wniosku do starosty o wydanie decyzji ograniczającej własność nieruchomości.

Za uciążliwości firma przesyłowa zapłaci

PROBLEM: Na części mojej działki usytuowano urządzenia przesyłowe. Teraz zakład energetyczny chciałby dokonać ich naprawy. Oznacza to jednak, że część prac odbywałaby się na terenie parkingu dla floty samochodowej mojej firmy. Jaki jest realny zakres służebności przesyłu? Czy za uciążliwości należy mi się jakieś wynagrodzenie?

ODPOWIEDŹ: Zgodnie z art. 3051 kodeksu cywilnego służebność przesyłu polega na tym, że przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem konkretnych urządzeń przesyłowych. Jest to ujęte w sposób bardzo ogólnikowy, dlatego często w praktyce powstają spory, z jakimi dokładnie ograniczeniami nieruchomości wiąże się ustanowienie takiej służebności.

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie większości wątpliwości jest dokładne określenie, np. w umowie ustanawiającej służebność przesyłu, do jakiego konkretnie obszaru ograniczenia się odnoszą i na czym dokładnie one polegają. Jednak w praktyce często się zdarza, że już od jakiegoś czasu dana umowa obowiązuje, a problem pojawił się dopiero później. Na przykład przedsiębiorca przesyłowy chciałby dokonać przebudowy urządzeń przesyłowych i okazuje się, że wymaga to nowej umowy i nowych ustaleń.

Przy ogólnie sformułowanych umowach pamiętać trzeba również o tym, że typowy zakres służebności przesyłu obejmuje przede wszystkim prawo zajęcia nieruchomości w związku z budową i zajęciem urządzeń przesyłowych, utrzymywanie tych urządzeń, dostęp do nich (chociaż czasem jest to załatwiane w ramach osobnej służebności), a także prawo do dokonywania konserwacji, remontów urządzeń przesyłowych i usunięcia związanych z nimi awarii. Jeżeli chodzi natomiast o np. przebudowę urządzeń, trzeba wskazać, iż wymaga ona raczej osobnych ustaleń, chyba że w samej umowie inaczej ustalono.

Przedsiębiorca przesyłowy powinien właścicielowi nieruchomości zapłacić wynagrodzenie także za tego typu ograniczenia.ⒸⓅ


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane