statystyki

Świadkowie koronni z reguły są prawdomówni

autor: Patryk Słowik16.05.2017, 08:11; Aktualizacja: 16.05.2017, 10:29
Historia ostatnich lat pokazuje bowiem, że z działalności skruszonych przestępców jest zdecydowanie więcej pożytku niż szkód.

Historia ostatnich lat pokazuje bowiem, że z działalności skruszonych przestępców jest zdecydowanie więcej pożytku niż szkód.źródło: ShutterStock

 W prawie dwudziestoletnim okresie obowiązywania ustawy o świadku koronnym jedynie wobec pięciu osób podjęto zawieszone postępowanie – wskazał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w odpowiedzi na interpelację posła Grzegorza Wojciechowskiego. Co to oznacza? Ano tyle, że pojawiający się niekiedy w mediach pogląd, iż świadkowie koronni fałszywie pomawiają niewinne osoby, nie wytrzymuje zderzenia z faktami.

Widać to po analizie danych statystycznych zgromadzonych przez Prokuraturę Krajową. Ustawa o świadku koronnym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1801 ze zm.) weszła w życie 1 września 1998 r. Od tego dnia do końca 2016 r. status świadka koronnego nadano 111 osobom.

Zgodnie z art. 10 ustawy prokurator podejmuje zawieszone postępowanie w sytuacji, kiedy świadek koronny zeznał nieprawdę, odmówił zeznań przed sądem, popełnił nowe przestępstwo, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, bądź zataił majątek pochodzący z przestępstwa. Przepis ten w ciągu niespełna dwóch dekad został zastosowany jedynie pięciokrotnie.

Wniosek? „Uprawnione wydaje się stwierdzenie, że w polskim systemie prawnym instytucja świadka koronnego nie jest nadużywana, a organy uprawnione do nadawania przestępcy takiego statusu działają z dużą rozwagą, po wyczerpaniu innych możliwości dowodowych. Natomiast podjęcie śledztwa zawieszonego wobec podejrzanego, któremu nadano status świadka koronnego, to przypadki wręcz jednostkowe” – wskazuje Bogdan Święczkowski w odpowiedzi na interpelację.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane