statystyki

Mały świadek koronny do poprawy

autor: Piotr Szymaniak19.03.2019, 11:03; Aktualizacja: 19.03.2019, 11:04
Głównym założeniem regulacji jest to, by pomówienia skruszonych przestępców nie były jedynymi dowodami, na podstawie których zapadają wyroki skazujące czy stosowane są długotrwałe areszty.

Głównym założeniem regulacji jest to, by pomówienia skruszonych przestępców nie były jedynymi dowodami, na podstawie których zapadają wyroki skazujące czy stosowane są długotrwałe areszty.źródło: ShutterStock

Skruszony przestępca nie wystarczy, by skazać innego przestępcę – taki jest sens proponowanej zmiany art. 60 par. 3 k.k.

J edna z paremii znajdujących się na budynku Sądu Najwyższego głosi, że lepiej pozostawić bezkarnym występek złoczyńcy niż skazać niewinnego. Natomiast praktyka stosowania instytucji małego świadka koronnego przewidzianej w art. 60 par. 3 i 4 kodeksu karnego jest taka, że to złoczyńcy doprowadzają do skazań niewinnych osób – mówił mec. Zbigniew Krüger, autor poselskiego projektu nowelizacji kodeksu karnego wniesionego do Sejmu w ubiegłym tygodniu przez Piotra Liroya-Marca. Choć dla powodzenia projektu kluczowe będzie uzyskanie poparcia partii rządzącej, to eksperci od dłuższego czasu wskazują na potrzebę reformy obowiązujących przepisów.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane