statystyki

Upadłość: Doradcy restrukturyzacyjni stłamszeni pod butem ministra

autor: Patryk Słowik15.03.2017, 07:16; Aktualizacja: 15.03.2017, 07:55
pieniądze

Sprawowania nadzoru przez sędziów np. sądów cywilnych czy karnych nie wyobrażają sobie również sami doradcyźródło: ShutterStock

Rozszerzenie uprawnień nadzorczych szefa resortu sprawiedliwości o możliwość rugowania z zawodu, i to na podstawie niedookreślonych przepisów, to zdaniem ekspertów kiepski pomysł.

Szef resortu sprawiedliwości chce zastąpić sędziów, mimo że nie ma do tego najmniejszych kompetencji. Z pomocą swoich podwładnych będzie decydował o tym, którzy specjaliści z zakresu restrukturyzacji stracą prawo wykonywania zawodu. A to może być nawet niezgodne z konstytucją. Tak propozycję nowelizacji ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego oceniają sami doradcy oraz sędziowie upadłościowi.

Kluczowy ma być nowy rozdział 3a dotyczący ministerialnego nadzoru nad niedawno powołanym do życia na mocy obowiązującego od początku 2016 r. prawa restrukturyzacyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1574 ze zm.) zawodem. Zgodnie z projektowanym art. 20a ust. 3 uprawnienia nadzorcze ministra nad działalnością doradców obejmą zawieszenie praw z licencji, a w szczególnych przypadkach jej cofnięcie. Czyli w praktyce wilczy bilet dla najsłabszych. Zbigniew Ziobro uważa, że takie rozwiązanie jest potrzebne. Bo tak jak nowe procedury upadłościowe zasługują na pochwałę, tak nie ma co ukrywać – są osoby, które zamiast pomagać przedsiębiorcom, tak naprawdę w wyniku swojej niewiedzy bądź lenistwa im szkodzą.

Ogrom spraw, mało czasu

Ogrom spraw, mało czasu

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obiektywny(2017-03-16 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki praktyk wymyślił idiotyczne rozwiązanie, że prawnicza amatorszczyzna będzie się nadal zajmować trudnymi menadżerskimi zagadnieniami ratowania firm ? Syndycy- likwidatorzy nie zapisali się przecież pozytywnie w opinii wierzycieli i będą grabarzami a nie kompetentnymi ich lekarzami firm w kłopotach. Znów ta nasza bylejakość.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane