statystyki

Upadłość konsumencka korkuje sądy. Nie obejdzie się bez zmian

autor: Patryk Słowik31.01.2017, 07:40; Aktualizacja: 31.01.2017, 10:52
Wpływ spraw w sądach rejonowych w 2015 r. w stosunku do 2007 r. wzrósł o 319 proc., a liczba spraw pozostałych do załatwienia z lat ubiegłych zwiększyła się aż o 790 proc.

Wpływ spraw w sądach rejonowych w 2015 r. w stosunku do 2007 r. wzrósł o 319 proc., a liczba spraw pozostałych do załatwienia z lat ubiegłych zwiększyła się aż o 790 proc.źródło: ShutterStock

Popularność oddłużenia wśród Polaków powoduje, że sądy gospodarcze nie dają sobie rady z falą nowych wniosków. W efekcie dłużnicy muszą coraz dłużej czekać na ogłoszenie upadłości, a sędziowie utyskują, że napływ spraw zaczyna ich przerastać

– A będzie tylko gorzej, jeśli szybko nie zajmiemy się narastającym problemem – przewiduje radca prawny Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości, obecnie wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

W 2015 r. – pierwszym, gdy obowiązywały liberalne zasady ogłaszania upadłości konsumenckiej – z przyjaznej procedury skorzystało 2112 osób. W 2016 r. upadłość konsumencką ogłoszono już wobec 4434 osób. I widać już w niektórych apelacjach zatory.

– A co będzie, gdy wniosków będzie 40 czy 50 tys.? – zastanawia się mec. Kozdroń. I od razu zaznacza, że taka liczba jest możliwa, biorąc pod uwagę popularność procedury choćby w Niemczech.

Dlatego też eksperci postulują, by możliwie najszybciej nad tematem pochyliło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Które zresztą dostrzega problem.

– Doświadczenia z dwóch lat obowiązywania znowelizowanych przepisów pozwalają na wskazanie potrzeby zmian w szczegółowych regulacjach. Co powinno pozwolić sądom przyśpieszyć zakończenie sądowej fazy tych postępowań – przyznaje Milena Domachowska, główna specjalistka w resorcie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane