statystyki

Uważajmy, komu dajemy rzeczy na przechowanie. W razie upadłości kontrahenta można wszystko stracić

autor: Aleksandra Krawczyk07.03.2017, 08:20; Aktualizacja: 07.03.2017, 08:42
cegła, ciegielnia

Przedmiotem przechowania może być wyłącznie rzecz ruchoma oznaczona co do tożsamości, tzn. rzecz zidentyfikowana, jak np. konkretna maszyna, urządzenie, samochódźródło: ShutterStock

Tak się stanie, gdy powierzone zboże czy cegły oznaczone są wyłącznie co do gatunku. Jeżeli w umowie nie zastrzeżono, że odbiorca nie ma prawa nimi dysponować, trafią do masy upadłości.

W razie ogłoszenia upadłości przechowawcy właścicielowi rzeczy oddanej na przechowanie przysługuje co do zasady prawo żądania jej zwrotu. Ale uwaga! Takie żądanie nie zostanie spełnione, jeżeli rzecz jest oznaczona tylko co do gatunku, a przechowawca uzyskał prawo, by nią dysponować.

Niestety praktyka pokazuje, że niektórzy przedsiębiorcy dowiadują się o zagrożeniu dopiero poniewczasie, kiedy ich własność zostanie już zaliczona do masy upadłości.

Mądry po szkodzie

Przykładowo zdarza się, że np. producent rolny oddaje swoje zbiory na przechowanie innemu przedsiębiorcy, ponieważ sam nie dysponuje odpowiednim magazynem. Albo przedsiębiorca budowlany powierza innemu deweloperowi cegły czy elementy konstrukcyjne, których w danej chwili nie ma gdzie przechować, ale w pewnym czasie zamierza wykorzystać. Brak precyzyjnego określenia przedmiotu przechowania (np. ze wskazaniem jego parametrów) i sposobu jego oznaczenia (np. magazyn nr 3) oraz niezastrzeżenie wprost prawa własności może powodować, że wraz z zawarciem umowy przechowawca staje się właścicielem oddanych mu w pieczę przedmiotów. Na skutek tego w postępowaniu upadłościowym wierzyciel nie może żądać zwrotu oddanych rzeczy, np. płodów rolnych czy cegieł, a jedynie zapłaty ich równowartości. A że w postępowaniu upadłościowym rzadko dochodzi do pełnej spłaty wierzycieli, oddający na przechowanie często okazuje się stratny.

Ale po kolei.

Co w umowie


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Karolina(2017-07-21 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Są jeszcze ludzi, którzy rzeczy do przechowalni oddają celowo ;) Po prostu nie mają miejsca w mieszkaniu i korzystają z usług firm, jak np. Besto w Warszawie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane