statystyki

Reforma sądownictwa: Radcowie prawni w obronie KRS

autor: Patryk Słowik15.02.2017, 07:42; Aktualizacja: 15.02.2017, 08:02
Zastrzeżenia radców budzi też nadmierne uprzywilejowanie pozycji marszałka Sejmu

Zastrzeżenia radców budzi też nadmierne uprzywilejowanie pozycji marszałka Sejmuźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Tomasz Waszczuk Agencja Gazeta

Proponowana reforma funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodna z konstytucją. Twierdzi tak samorząd radców prawnych.

Zastrzeżenia budzi przede wszystkim projektowany art. 5 nowelizacji. Zgodnie z nim wygaszone zostaną mandaty 15 członków KRS wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych na podstawie dotychczasowych przepisów. Stanie się to po upływie 90 dni od dnia wejście w życie nowej ustawy. Taka regulacja w ocenie radców jest wprost niezgodna z art. 187 ust. 3 ustawy zasadniczej, który stanowi, że kadencja wybranych członków KRS trwa cztery lata.

„Okres kadencji wybranych członków rady zagwarantowany został wprost we wskazanym przepisie ustawy zasadniczej i jakąkolwiek jego modyfikację, regulacją rangi ustawy zwykłej (jak to ma miejsce w przypadku projektowej ustawy) uznać należy za niekonstytucyjną, co wynika z przyjętej w ustawie zasadniczej hierarchii źródeł prawa” – czytamy w stanowisku radców. Innymi słowy, nie można ustawą zwykłą skrócić wielu członkom konstytucyjnie umocowanego organu kadencji.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Radca(2017-02-15 12:37) Zgłoś naruszenie 1012

  Kolejny argument, aby zlikwidować przymus przynależności do korporacji radcowskiej, albo stworzyć kilka korporacji radcowskich. Dlaczego moje składki radcowskie mają być przeznaczane na finansowanie "samorządu" zajmującego się walką z rządem PiS ? Ja i wielu moich kolegów radców prawnych głosowaliśmy na PiS i w pełni popieramy rządy PiS.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • strategia też jest ważna(2017-02-15 12:25) Zgłoś naruszenie 62

  Pan minister zapomina, że prowadząc walkę, dobrze jest mieć sojuszników. Nie mniej dobrze jest, aby przeciwnicy mieli również swoich przeciwników. Korporacje są przeciwko ministerstwu. A może jednak wprowadzić na rynek doradców prawnych, jako kontrpropozycje w stosunku do korporacji.

  Odpowiedz
 • radca (2017-02-15 14:35) Zgłoś naruszenie 33

  Nie wszyscy .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane