statystyki

Reforma sądownictwa: Radcowie prawni w obronie KRS

autor: Patryk Słowik15.02.2017, 07:42; Aktualizacja: 15.02.2017, 08:02
Zastrzeżenia radców budzi też nadmierne uprzywilejowanie pozycji marszałka Sejmu

Zastrzeżenia radców budzi też nadmierne uprzywilejowanie pozycji marszałka Sejmuźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Tomasz Waszczuk Agencja Gazeta

Proponowana reforma funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodna z konstytucją. Twierdzi tak samorząd radców prawnych.

Zastrzeżenia budzi przede wszystkim projektowany art. 5 nowelizacji. Zgodnie z nim wygaszone zostaną mandaty 15 członków KRS wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych na podstawie dotychczasowych przepisów. Stanie się to po upływie 90 dni od dnia wejście w życie nowej ustawy. Taka regulacja w ocenie radców jest wprost niezgodna z art. 187 ust. 3 ustawy zasadniczej, który stanowi, że kadencja wybranych członków KRS trwa cztery lata.

„Okres kadencji wybranych członków rady zagwarantowany został wprost we wskazanym przepisie ustawy zasadniczej i jakąkolwiek jego modyfikację, regulacją rangi ustawy zwykłej (jak to ma miejsce w przypadku projektowej ustawy) uznać należy za niekonstytucyjną, co wynika z przyjętej w ustawie zasadniczej hierarchii źródeł prawa” – czytamy w stanowisku radców. Innymi słowy, nie można ustawą zwykłą skrócić wielu członkom konstytucyjnie umocowanego organu kadencji.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Radca(2017-02-15 12:37) Zgłoś naruszenie 1012

  Kolejny argument, aby zlikwidować przymus przynależności do korporacji radcowskiej, albo stworzyć kilka korporacji radcowskich. Dlaczego moje składki radcowskie mają być przeznaczane na finansowanie "samorządu" zajmującego się walką z rządem PiS ? Ja i wielu moich kolegów radców prawnych głosowaliśmy na PiS i w pełni popieramy rządy PiS.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • strategia też jest ważna(2017-02-15 12:25) Zgłoś naruszenie 62

  Pan minister zapomina, że prowadząc walkę, dobrze jest mieć sojuszników. Nie mniej dobrze jest, aby przeciwnicy mieli również swoich przeciwników. Korporacje są przeciwko ministerstwu. A może jednak wprowadzić na rynek doradców prawnych, jako kontrpropozycje w stosunku do korporacji.

  Odpowiedz
 • radca (2017-02-15 14:35) Zgłoś naruszenie 33

  Nie wszyscy .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane