statystyki

Nierówność prawa: Fiskus ponad wierzycielami

autor: Patryk Słowik31.01.2017, 09:43; Aktualizacja: 31.01.2017, 11:23
złoty, pieniądze

Składka ZUS-owska czy zaległość podatkowa mają charakter należności publicznoprawnych, a nie roszczeńźródło: ShutterStock

SN: należności publicznoprawne to nie roszczenia, więc skarbówki czy ZUS nie dotyczy klauzula antykumulacyjna. Mogą więc dochodzić zaległości równocześnie w postępowaniu karnym i cywilnym.

Mimo zmian w prawie upadłościowym fiskus i ZUS mają znacznie większe szanse na ściągnięcie należności od dłużnika niż inni wierzyciele. Powód? Błędnie sformułowany przepis w kodeksie postępowania karnego.

Klauzula antykumulacyjna

Zgodnie z art. 415 par. 1 kodeksu postępowania karnego w razie skazania oskarżonego lub warunkowego umorzenia postępowania w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, obowiązek naprawienia – w całości lub w części – szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Dla wierzycieli to jeden z najważniejszych przepisów prawa proceduralnego. Ułatwia bowiem przy przestępstwach majątkowych i gospodarczych wyegzekwowanie należnych pieniędzy. Jak bowiem wiadomo, osoby, na które obowiązek zapłaty nakłada sąd karny, a nie cywilny czy administracyjny – są bardziej skore do płacenia. Tym bardziej że w wielu orzeczeniach podkreśla się charakter probacyjny nałożonego obowiązku (czyli uchylanie się od naprawienia szkody może doprowadzić do podjęcia warunkowo umorzonego postępowania).

Ale art. 415 par. 1 k.p.k. na nieszczęście wierzycieli ma jednak zdanie drugie. Ono zaś stanowi, że „nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie orzeka się, jeżeli roszczenie wynikające z popełnienia przestępstwa jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono”. Jest to tzw. klauzula antykumulacyjna. Ustawodawcy chodziło o to, by przypadkiem w obrocie nie pojawiały się równolegle dwa tytuły egzekucyjne dotyczące tej samej zaległości. A więc wierzyciel walczący o zapłatę w sądzie cywilnym nie może się jej domagać przed sądem karnym, nawet jeśli wobec dłużnika wszczęto takie postępowanie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane