Sędziowie nie idą na barykady: Ogłoszona przez kolejnego ministra sprawiedliwości reforma niezbyt ich wzrusza

autor: Mira Suchodolska29.01.2017, 09:00; Aktualizacja: 29.01.2017, 09:46
Przygotowując reformę sądownictwa, szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tym razem bierze pod uwagę opinię różnych środowisk

Przygotowując reformę sądownictwa, szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tym razem bierze pod uwagę opinię różnych środowiskźródło: ShutterStock

Wbrew temu, co można by przypuszczać, słuchając opinii wygłaszanych przez prominentnych przedstawicieli sędziowskiego samorządu, osoby zakładające do pracy togi z fioletowymi obszywkami i złote łańcuchy są dalekie od tego, aby pobiec z bronią na barykady w celu obrony demokracji i niezawisłości ich zawodu. Ogłoszona przez kolejnego ministra sprawiedliwości reforma systemowa także niezbyt ich wzrusza. – Pożyjemy, zobaczymy – mówią. I dodają, że zmiany są potrzebne. Analiza sytuacji i pomysły, jakie zaserwował niedawno Zbigniew Ziobro, są w większości zasadne i słuszne. Ale trzeba zobaczyć, w jaki sposób (i czy w ogóle) te hasła zostaną zrealizowane.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • nie emeryt(2017-01-29 11:21) Zgłoś naruszenie 6316

    Dokładnie tak jest jak mówią w artykule a wiem to bo sam jestem sędzią .Nikt nie będzie walczył za tzw pałacowe elity i ich przywileje dopóki nie będzie zagrożenia statusu materialnego zwykłych sędziów tj.wynagrodzenia , stanu spoczynku itp.To że PIS chce trochę pogonić "sądowych książąt" do pracy to i dobrze bo tych na samym dole może trochę odciążą a pracy jest tam aż nadto. Reforma musi być w sądownictwie tak jak i w innych dziedzinach bo nikt nie powie ,że wszystko w tym kraju działało sprawnie i efektywnie.Gdyby tak było to dalej rządziłaby PO z PSL-em.Natomiast od polityki trzeba trzymać się jak najdalej wiem to z doświadczenia bo to nic dobrego. Jeżeli ktoś chce to proszę bardzo ale niech nie wciąga do tego normalnych liniowych sędziów ponieważ z tego mogą wyniknąć tylko same szkody dla całego normalnego środowiska chyba ,że taki jest tego cel. Aha co do przewietrzenia kadr to uważam ,że wcale by nie zaszkodziło trochę dezubekizacji na wzór tego co zrobiono w Policji.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ant(2017-01-29 13:14) Zgłoś naruszenie 4211

    Żaden sędzia palcem w bucie nie ruszy w obronie przywilejów części "kasty". Im się wydaje, że jak zwykle na barykady pójdą młodzi, oni spiją śmietankę i potem w nagrodę nas ****** za pośrednictwem swoich kolesi. Koniec tego !!! Dni bez wokandy krytykowali, ale "matysiaka" ładnie potem przytulili, cz z obrzydzeniem oddali ?

    Odpowiedz
  • Niezawisli Sedziowie ...(2017-01-29 13:24) Zgłoś naruszenie 2423

    nie załamujcie się ... Zbawca Kaczynski z przybocznym ZEREM ... wyprostują Was, jak wyprostowali Sędziów TK pełzającym ZAMACHEM . NIEUDACZNIKI prawne namęczyli się ... uchwalając aż 7 nowych ustaw o TK, z których każda jest niezgodna z KONSTYTUCJĄ RP. I wcześniej czy później ... za to sprawiedliwie BEKNĄ !!!

    Odpowiedz
  • realista(2017-01-29 11:03) Zgłoś naruszenie 2328

    Obrona godności urzędu sędziowskiego jest " nakazem chwili". Dalej będzie tylko zmuszanie do orzekania politycznego a tym samym , przyczynienie się do upadku trzeciej władzy sądowniczej oraz " demokracji" Brak reakcji obecnie ,to przyzwolenie na deptanie Konstytucji i Demokracji w Polsce.Nie ufajcie PIS-owi ,to ugrupowanie pod płaszczykiem zmian, was zmiecie z etatów, a w konsekwencji też doprowadzi do "waszej lustracji". Poprzednik ma rację, emerytury i tak wam obetną, bo brakuje na 500 plus. To bolszewizm...................

    Odpowiedz
  • Wzorować się na ... Rosji BOLSZEWICKIEJ (2017-01-29 13:08) Zgłoś naruszenie 2323

    Najlepiej utworzyć ... PIS-owska Szkołę Prokuratury i Sądownictwa ... jako SZKÓŁKĘ JANCZARÓW prawnych PIS ... do obsady stanowisk sędziów i prokuratorów w PIS-landzie ...jako WIERNYCH ale MIERNYCH ... po nadzorem ministra ZERA i będzie wymiar sprawiedliwości ... "sprawiedliwy " i "obiektywny" ... po naszemu !!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2017-01-29 10:39) Zgłoś naruszenie 2236

    Jestem zdziwiony! PIS i tak doprowadzi do lustracji czy dezubekizacji sądownictwa i w taki sposób wyrzuci sędziów im nieprzychylnych ,a etaty obsadzi młodymi " swoimi" jastrzębiami. I jeśli sędziowie myślą że pójdą w stan spoczynku,to niech wiedzą że PIS dobierze się też do ich emerytur na wzór mundurowych. Teraz być uległym wobec PIS-u tj, oddać swój honor i godność sędziowską. W efekcie PIS zrobi z was sędziowie osobami pracującymi na rzecz totalitarnego państwa i odbierze należne emerytury. Walczcie o swoją godność- apeluję!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • igor(2017-01-29 13:04) Zgłoś naruszenie 1822

    Bo do buntu wzywa lewacka awangarda, a ta jak się wydaje jest w mniejszości.

    Odpowiedz
  • ktoś(2017-01-29 21:41) Zgłoś naruszenie 187

    Przeciętnemu sędziemu, to jest takiemu który non stop zasuwa w kieracie dostając wyłącznie sprawy inne niż numerkowe (bo te muszą być zarezerowane dla funkcyjnych), na pewno się nie pogorszy. Może tylko tyle że teraz będą go rozliczać inni, mniej udający że chodzi o jakieś abstrakcyjne idee. Może nareszcie nie będzie nieczytelnego systemu awansów i delegacji. Szczegółów nie będę pisał bo nie mam zaufania za grosz do poziomu anonimowości w internecie. Ale to bardzo ciekawy temat. Zapewniam.

    Odpowiedz
  • Harry(2017-01-29 18:29) Zgłoś naruszenie 172

    Sędzia na prowincji załatwia 100 spraw rocznie? Co za brednie! Ja jestem właśnie takim sędzią i to funkcyjnym, a mimo to taką liczbę spraw załatwiam w ciągu miesiąca.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niesędzia(2017-01-29 13:43) Zgłoś naruszenie 155

    Coś tu się nie zgadza. Podobno reforma w sądownictwie nie ma dotyczyć politycznej uległości a procedur, struktur które w perspektywie mają usprawnić działanie tej władzy. To dlaczego nikt ( był jeden głos merytoryczny) nie podnosi właśnie tych argumentów. Owszem czynnik ludzki jest bardzo ważny ale czy tylko ? A przykładowo brak biegłych w danej dziedzinie w okręgu ? Albo jeden biegły który obłożony wnioskami o opinię wydaje taką po 2-3 latach ? Dzisiaj chętnych za grosze ( godz. pracy biegłego to grosze w porównaniu z tym co mogą zarobić gdzieś indziej) księgowych, lekarzy, inżynierów jest bardzo mało. Albo ciągłe zrywanie sprawy przez podobno chorych stron, adwokatów powodujące odkładanie terminów ? O konwojach podejrzanych i ich funkcjonowaniu lepiej nie wspominać. Widać tak wiele mankamentów a tu tylko o politycznych. To niestety, nie wróży nic dobrego. Zobaczymy czym się skończy dyskusja na nadzwyczajnym zjeździe KRS-u. Jeżeli TYLKO politycznymi postulatami to będzie klęska. Jeżeli nie wskażą i nie wymienią postulatów dla działań legislacyjnych pozwalających usprawnić proces to same zmiany osobowe, nawet najgłębsze na jotę nie zmienią działań sądów. A zgłaszane postulaty w artykule są oczywiście merytoryczne i brak ich załatwienia nie wróży nic dobrego. To głosy doświadczonych praktyków i politycy powinni się nad takimi głosami pochylić i tyle. A dezubekizacja ? Kogo ? Tych młodych sędziów w rejonach, którzy załatwiają gro spraw i nawet nie pamiętają okresu PRL-u ? Toż to już 27 lat wolnej Polski i ta " stara" część sędziów już chyba jest w stanie spoczynku albo w ministerstwie. Nie ma ona zasadniczego wpływu na działania " sprawiedliwości" w Polsce. Chyba, że gdzieś tam jakiś pojedyńczy " komuch" się uchował i jakoś nie chce iść na zasłużony odpoczynek. Ale to jest problem ?

    Odpowiedz
  • realista(2017-01-29 20:01) Zgłoś naruszenie 1410

    Czy oni tego nie rozumieją? Zapytajcie konstytucjonalistów ! znów łamanie Ustawy Zasadniczej. PIS was załatwi w białych rękawiczkach. Zaboli dopiero jak wam pobory zmniejsza oraz emerytury a także jak przeprowadzą LUSTRACJĘ . Porządek w pracy to jest co innego niż pozbawienie niezależności i niezawisłości sędziowskiej.Będąc teraz biernym , dajecie PIS-owi przyzwolenie na dalsze " bolszewickie" ich działanie.Zakładam się z każdym sędzią ,który schowa głowę w piasek , ze niedługo bedzie musiał orzekać pod presją polityczną , a szkoda , III władzy, Konstytucji i demokracji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Darek.M(2017-01-29 21:17) Zgłoś naruszenie 1010

    Oby PiSowi się udało, same zmiany przepisów, procedur, struktur psu na budę jeżeli nie usunie się skutecznie sędziów nieuczciwych. Nie tylko tych złapanych za rękę na korupcji, ale również tych którzy całymi latami nie byli w stanie ich usunąć z zawodu i zwyczajnie skazać, robili wszystko żeby im nie zaszkodzić, żeby sprawa się przedawniła. Nieuczciwi sędziowie są zaprzeczeniem codziennie powtarzanemu absurdowi, że o winie przestępcy świadczy wyrok sądu a nie jego przestępczy czyn. Doszło do tego że sądy się skupiały na ochronie dóbr osobistych przestępców złapanych za rękę, a ofiary przestępst traktowały jak intruzów do spacyfikowania, karania absurdalnymi zarzutami, wyrokami :-/ ...oby to był początek końca tego syfu, odpowiedzialnego za wszystkie pozostałe patologie w naszym Kraju

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zawiedziony(2017-01-30 10:33) Zgłoś naruszenie 98

    Sędziowie są oderwani od rzeczywistości i ten artykuł tylko to potwierdza. Trochę smutne, że nadal postrzega się osoby po aplikacji sędziowskiej jako skreślające odpowiedzi na testach. Podnosi się zarzut zbyt małego doświadczenia - a przecież całą aplikację siedzą w sądach (za wyjątkiem jednego tygodnia w miesiącu), odwalając kawał roboty za sędziów - od nich w końcu zależy ocena z praktyki zawodowej. Niejednokrotnie są to osoby, które decydują się aplikację sędziowską po kilkuletnim doświadczeniu pracy w kancelariach, urzędach, mające dzieci, rodzinę na utrzymaniu. Ale nie, nie dopuszczajmy ich do orzekania, nic nie wiedzą, nigdzie w życiu nie pracowały, przecież to na pewno same 30 letnie stare panny.

    Odpowiedz
  • Draco(2017-01-30 18:48) Zgłoś naruszenie 80

    Dużym problemem jest rotacja urzędników. Sąd to nie tylko orzekający Sędziowie. To masa nieprzystosowanych systemów i przepisów do zrozumienia przez urzędników, którzy są tak opłacani, że po kilki miesiącach rezygnują, bo w "Biedrze" naprawdę zarobią więcej, bez żadnej presji.

    Odpowiedz
  • Franek(2017-02-01 10:16) Zgłoś naruszenie 31

    Szkoda, że Ziobro nie widzi jeszcze jednej wielkiej PATOLOGII polskiego wymiaru sprawiedliwości. Małe sądy na prowincji i układy miejscowych adwokatów (nierzadko wcześniej sędziów w tym sądzie) z sędziami w tymże sądzie:)::) To jest plaga o której się nie mówi.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-01-29 22:44) Zgłoś naruszenie 310

    Łańcuchowi tylko na początku podnieśli klangor , ale też - jak każde dziecko i każdy głupi - się w końcu zorientowali , że te wszystkie zapowiadane reformy tzw. sądownictwa , to PiS na wodę i fotomontaż .

    Odpowiedz