Nabór do Pracowni Liderów Prawa trwa do 31 stycznia 2017 roku. Jak informują organizatorzy pomysł jest odpowiedzią na spadek zadowolenia studentów prawa z jakości kształcenia. Patronat nad szkoleniem objął minister Ziobro.

Start zawodowy w prawniczym środowisku nie jest łatwy. Ogromna konkurencja, głodowe stawki lub wolontariat w kancelariach to codzienność wielu przyszłych mecenasów. IWS wpadł na pomysł stworzenia elit prawniczych, które po ukończeniu „prestiżowego projektu edukacyjnego” bez problemu rozpoczną zawodową karierę.

Z wyników badania „Studenci prawa w Polsce 2016” wynika, że najgorzej ocenianymi przez ankietowanych obszarami są: kontakty branżowe, doradztwo zawodowe, dostępność i jakoś materiałów dydaktycznych oraz konsultacje naukowe. Zdaniem Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości cykl seminariów, podczas których prowadzący - liderzy „prawa, polityki i gospodarki przekażą swoją wiedzę i podzielą się doświadczeniem”, zmieni ten stan rzeczy.

Tym bardziej, że jak zaznaczono w folderze promocyjnym „Polska potrzebuje wszechstronnie wykształconych prawników, którzy będą pełnili nie tylko funkcje wykonawcze i usługowe, ale będą również propagować i rozwijać kulturę prawną opartą na chrześcijańskich korzeniach aksjologii polskiego porządku konstytucyjnego. Potrzeba prawniczych elit, które aktywnie włączą się w tworzenie prawa i jego konsultowanie, ale także komunikowanie go względem szerszej publiczności wraz z promowaniem postawy lege artis w dokonywaniu codziennych wyborów”.

Kto może zostać słuchaczem

Największą grupą docelową są studenci i absolwenci prawa, także aplikanci i doktoranci. Organizator przewiduje możliwość dopuszczenia do uczestnictwa osób z wykształceniem humanistycznym bądź technicznym. Zastrzega jednak, że chętni muszą uzasadnić zaangażowanie w obszarze prawa.

Zainteresowane osoby powinny wypełnić internetowy formularz. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak wygląda szkolenie

Program składa się z 7 zjazdów, projektu społecznego oraz szkoły letniej. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się między innymi z: zasadami legislacji, krajowym porządkiem prawnym, uregulowaniami międzynarodowymi, elementami dyplomacji i komunikacji publicznej.

Wykładowcami są w większości osoby związane z administracją publiczną.

Uczestnictwo jest darmowe. To organizator pokrywa koszty szkolenia, wyżywienia oraz noclegu.

Najlepsi słuchacze mogą liczyć na: płatny staż w Ministerstwie Sprawiedliwości lub Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości a także granty. Każdy, kto spełni warunki uczestnictwa otrzyma certyfikat.