statystyki

ETPC: Niepełnosprawność a prawa rodzicielskie

autor: Dominika Bychawska-Siniarska17.01.2017, 08:36; Aktualizacja: 17.01.2017, 09:31
prawo

Jest to pierwsza sprawa, w której ETPC zajął się problemem, jak zapewnić osobom niepełnosprawnym kontakty rodzicielskie.źródło: ShutterStock

Jak uwzględniać niepełnosprawność rodzica w kontaktach z dzieckiem? Na to pytanie musieli odpowiedzieć sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozpatrujący sprawę Nowakowski przeciwko Polsce (skarga nr 32407/03). Skarżący jest osobą niesłyszącą i niemówiącą. W sierpniu 2005 r. ożenił się on z A.N., która również ma uszkodzony słuch. W  roku 2006 parze urodził się syn. Niedługo później małżeństwo się rozpadło. Decydując o prawach rodzicielskich, sąd uznał, że 11-miesięczne dziecko powinno zostać przy matce. Nowakowskiemu przyznano prawo do widzeń w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Mężczyzna nie sprzeciwiał się takiemu postanowieniu.

Gdy chłopczyk miał pięć lat, Nowakowski wystąpił o przyznanie częstszych kontaktów w celu budowania wzajemnej relacji. Wnosił w szczególności o widzenia poza domem matki, która znacząco je utrudniała. Sąd nie uwzględnił jednak wniosku. Uznał bowiem, że niepełnosprawność dziecka (także cierpiącego na niedosłuch) uzasadniała, dla poczucia jego bezpieczeństwa, przebywanie z matką. Ponadto sąd argumentował, iż dziecko nie posługuje się językiem migowym, więc jedyny kontakt z ojcem odbywał się za pomocą matki, która pełniła rolę tłumacza. Sąd uwzględnił również fakt, że rodzice próbowali nawiązać nić porozumienia. Nowakowski zapisał się do grupy wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, do której uczęszczała była żona.

Ojciec wnioskował o przeprowadzenie ekspertyzy biegłego w celu wskazania, jaki powinien być standard kontaktów niepełnosprawnego ojca z dzieckiem. Również ten wniosek nie znalazł uznania sądu. Skarżącemu nie przyznano prawa do decydowania o edukacji dziecka.

Nowakowski zwrócił się do ETPC ze skargą, powołując się na naruszenie art. 8 (prawo do życia rodzinnego) oraz art. 14 konwencji (zakaz dyskryminacji). Wskazywał on, że decyzje sądów krajowych były niezwykle dyskryminujące, ponieważ ograniczenie w kontaktach opierało się głównie na jego niepełnosprawności.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane