statystyki

ETPC: Postępowanie egzekucyjne nie może być karą dla dłużnika

autor: Dominika Bychawska-Siniarska06.09.2016, 09:51; Aktualizacja: 06.09.2016, 10:29
paragrafy

Trybunał zwrócił też uwagę, że Mindek nie tylko spłacił dług, lecz także chciał pokryć koszty postępowania egzekucyjnegoźródło: ShutterStock

Antoni Mindek, obywatel Chorwacji, w 2003 r. i 2007 r. opublikował w lokalnej gazecie dwa artykuły na temat swojego sąsiada, oskarżając go o kradzież swojego domu i sadu. W odpowiedzi sąsiad wytoczył autorowi tekstów sprawę o ochronę dóbr osobistych i ją wygrał. Sąd przyznał mu blisko 8 tys. euro zadośćuczynienia.

Mindek nie zdołał jednak zapłacić tej kwoty w wyznaczonym czasie, w efekcie czego wszczęto wobec niego postępowanie egzekucyjne. Sąd następnie nakazał mu sprzedaż udziałów w posiadanej nieruchomości. Podczas aukcji w marcu 2011 r. najlepszą ofertę złożył zniesławiony sąsiad Mindeka, proponując minimalną cenę przewidzianą przez prawo, czyli jedną trzecią rynkowej wartości działki wraz z domem.

Sąd potwierdził, że oferta sąsiada spełnia wymogi formalne, ale ostateczną decyzję o przyznaniu nieruchomości miał podjąć później. Stało się to dopiero po ośmiu miesiącach. W międzyczasie Mindek spłacił zaś zaległy dług w całości. Pozostało mu tylko pokrycie kosztów postępowania egzekucyjnego. Nie mógł jednak tego zrobić, ponieważ sąd nie określił ich wysokości, mimo wyraźnej prośby dłużnika. Sąd oddalił też wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, ponieważ do spłaty długu doszło już po aukcji nieruchomości. Sąd drugiej instancji podtrzymał postanowienie w tej sprawie, a skarga do Trybunału Konstytucyjnego została oddalona. Postępowanie o podział majątku oraz eksmisję Mindeka i jego żony wciąż trwa.

Chorwat zwrócił się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ze skargą na naruszenie art. 1 protokołu 1 konwencji, argumentując, że przymusowa sprzedaż domu była rażąco niesprawiedliwa (skarga nr 6169/13). Przypomniał ponadto, że spłacił zadośćuczynienie zasądzone sąsiadowi, oraz podkreślił, że w razie odebrania mu nieruchomości on i jego żona staną się bezdomni.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • thyloveyourneighbour(2016-09-22 23:37) Zgłoś naruszenie 00

    Moze pan Mindek w artykulach oskarzal sasiada o chec czy zamiar kradziezy domu i sadu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane