statystyki

ETPC: Remis w sporze między naczelnym a doradcą prezydenta Kaczyńskiego

autor: Emilia Świętochowska18.01.2017, 07:19; Aktualizacja: 18.01.2017, 09:19
prawo, sąd

W pierwszej sprawie sędziowie strasburscy przyznali Zybertowiczowi rację.źródło: ShutterStock

Szef jednej z największych opiniotwórczych gazet musi pogodzić się z tym, że inni publicyści mogą mu przypisywać poglądy, których w rzeczywistości nie podziela. Nie mają oni jednak prawa twierdzić, że jest obrońcą agentów – stwierdził wczoraj Europejski Trybunał Praw Człowieka. Rozstrzygnął on dwa spory toczące się między prof. Andrzejem Zybertowiczem a A.M.

Konflikt zaczął się 10 lat temu przy okazji debaty na temat lustracji dziennikarzy. Zybertowicz, w przeszłości ekspert komisji weryfikacyjnej WSI i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, napisał wtedy felieton „Żurnaliści pod wpływem autohipnozy”, w którym znalazło się zdanie: „A.M. wielokrotnie powtarzał: ja tyle lat siedziałem w więzieniu, to teraz mam rację”. W reakcji na te słowa naczelny złożył pozew o ochronę dóbr osobistych. Zybertowicz nie umiał wskazać przed sądem, kiedy A.M. publicznie wypowiedział powyższe słowa. Podkreślił jednak, że nie zacytował dosłownej wypowiedzi, a jedynie podsumował sposób myślenia redaktora.

Sąd okręgowy stwierdził, że nie ma dowodów na to, że A.M. ma takie poglądy, jakie przypisał mu Zybertowicz. Uznał pozwanego za winnego, nakazał mu opublikowanie przeprosin w ogólnopolskiej gazecie i wpłacenie 10 tys. zł na cele charytatywne.

Parę miesięcy po ogłoszeniu wyroku Zybertowicz w felietonie prasowym napomknął, że pozwało go „dwóch agentów i jeden ich zaciekły obrońca”. W odpowiedzi A.M. wytoczył mu kolejną sprawę o ochronę dóbr. A sąd uznał, że nie ma wątpliwości co do tego, kogo Zybertowicz miał na myśli. Oraz nie doszukał się dowodów na to, że prezydencki doradca ma rację. W efekcie profesor znowu musiał przeprosić A.M. na łamach prasy.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane