statystyki

Krytyka nowej ustawy o komornikach sądowych: Represje zamiast rozwiązań

autor: Piotr Szymaniak20.12.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.12.2016, 10:04
paragraf prawo

MS tłumaczy, że przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych stworzono na wzór regulacji odnoszących się do sędziów (nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych czeka na podpis prezydenta)źródło: ShutterStock

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy o komornikach sądowych nie wprowadza żadnych nowych instytucji prawnych zapewniających szybszą i skuteczniejszą egzekucję – krytykuje Krajowa Rada Komornicza.

W przesłanych do Ministerstwa Sprawiedliwości uwagach (do których dotarł DGP) komornicy wskazują np. na brak postulowanego przez nich od dłuższego czasu rozszerzenia kompetencji o możliwość prowadzenia na wniosek wierzyciela negocjacji z dłużnikiem w celu dobrowolnego spełnienia świadczenia. Jak tłumaczy Rafał Fronczek, prezes KRK, taka mediacja mogłaby mieć miejsce na etapie przedsądowym. – Jeżeli dłużnik z wierzycielem porozumieją się co do sposobu i terminu spłaty należności, wówczas komornik sporządzałby protokół z poczynionych ustaleń. Tak zatwierdzona ugoda stanowiłaby tytuł egzekucyjny, który w przypadku niezrealizowania porozumienia przez dłużnika musiałby być tylko zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności i kierowany do egzekucji. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach europejskich – wyjaśnia Rafał Fronczek.

W ten sposób w sprawach, w których dłużnik nie kwestionuje ani zasadności, ani wysokości wierzytelności, ich odzyskiwanie mogłoby być szybsze i tańsze. – Zachętą dla dłużnika byłyby koszty: niższe nie tylko od opłat pobieranych na etapie postępowania egzekucyjnego, ale też od sumy kosztów związanych z postępowaniem sądowym – dodaje prezes KRK.

Zamiast tego, zdaniem KRK, proponowane rozwiązania prawne powielają stare błędy, a nowe regulacje są represyjne i stanowią wyraz braku zaufania do funkcjonariuszy publicznych. W ocenie rady, dowodem na to są m.in. przepisy wprowadzające jawne oświadczenia majątkowe komorników. Mają być w nich ujęte informacje o dochodach z kancelarii i innych źródeł, oszczędnościach, nieruchomościach, akcjach itp. Dr Grzegorz Julke z Uniwersytetu Gdańskiego, który przygotował opinię dla KRK, zwraca uwagę, że choć komornik jest funkcjonariuszem publicznym, to nie jest osobą publiczną, pobierającą jakiekolwiek uposażenia z budżetu państwa, co mogłoby uzasadniać jawność jego stanu posiadania.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Seb(2016-12-20 13:47) Zgłoś naruszenie 1217

  Oczywiście jawne ich okradzione majątki bo kręcą i kradną na dużą skalę jeszcze im bardziej dokrecic i za przekręty jak i odbieranie ludziom bez podstawnie majątki taki powinien odrazu być wyrzucony i zakaz wykonywanie zawodu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pytanie(2016-12-20 11:30) Zgłoś naruszenie 1122

  Mnie ciekawi, czemu komornik może zostać adwokatem, choć jego praca w niczym nie przypomina pracy adwokata i dlaczego prawnik wykonujący dla urzędu pracę radcy prawnego nie może się na takich samych zasadach wpisać do korporacji radców. Jeśli prawo jest logiczne, to zgodnie z interpretacją a fortiori, skoro ktoś wykonujący prace mniej przypominającą pracę adwokata może, to tym bardziej ktoś wykonujący pracę radcy, pownien móc. Taka elementarna sprawiedliwość.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Piotr(2016-12-20 15:07) Zgłoś naruszenie 414

  Komornik jest największym złem. Ktoś komuś pożycza pieniądze i wcale nie oczekuje ich zwrotu. potem idzie do sądu, tak na niby, sąd wydaje opinię, że coś tam trzeba oddać, ale nie koniecznie. i na końcu pojawia się ten wredny komornik i tylko on się upiera jak głupi żeby spłacano długi, realizowano zobowiązania itd. Zlikwidować ten zawód i wszyscy będą szczęśliwi.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • tp4(2016-12-20 14:21) Zgłoś naruszenie 16

  Jeśli komornik może się wpisać, to inni prawnicy, szczególnie ci wykonujący prace nie odbiegająca od pracy radców prawnych, też powinni mieć taką możliwość. Jeżeli jesteś radcą w dziale prawnym, to jaką prace możesz wykonywać? Nikt nie chce zabierać komornikom uprawnienia, ale elementarna sprawiedliwość wskazuje, że inni prawnicy też powinni mieć taką możliwość jak komornicy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • greg(2016-12-20 12:29) Zgłoś naruszenie 16

  Oczywiście, książeczki tornister i do szkoły!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane