statystyki

Dłużnik może zastrzec, że wierzytelność przejmie tylko jedna firma

autor: Michał Culepa12.01.2017, 16:00
Jednak w rozpatrywanej sprawie pojawił się jeszcze jeden element, na który zwrócił SN

Jednak w rozpatrywanej sprawie pojawił się jeszcze jeden element, na który zwrócił SNźródło: ShutterStock

Skoro można w umowie wyłączyć możliwość przelewu wierzytelności, to tym bardziej dopuszczalne jest umowne ograniczenie cesji, np. przez wskazanie konkretnego podmiotu, na rzecz którego przelew może być dokonany. W takim przypadku cesja na rzecz innej osoby czy firmy nie będzie skuteczna. Tak uznał we wczorajszym wyroku Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła cesji wierzytelności z tytułu zaciągniętej pożyczki w jednej ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Chodziło o kwotę ok. 40 tys. zł. Kredytobiorczyni w pewnym momencie zaczęła mieć problemy ze spłatą, a po jakimś czasie zmarła. Pozostały po niej dług obciążył spadkobierców. Do nich też zgłosiła się spółka W., która zakupiła od SKOK przeterminowaną należność z tytułu pożyczki i odsetek. W sumie do spłaty było ok. 55 tys. zł.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie w I instancji spółka W. przegrała. Okazało się bowiem, że w umowie pożyczki znalazła się klauzula dopuszczająca cesję wierzytelności z tytułu pożyczki i odsetek, ale tylko na oznaczoną firmę windykacyjną, współpracującą blisko ze SKOK. Nie była to jednak spółka W. Z tego powodu sąd uznał, że cesja nie mogła odnieść skutku wobec spadkobierców i powództwo oddalił. Innego zdania był sąd II instancji, który żądaną przez spółkę należność zasądził. Ten wyrok z kolei uchylił Sąd Najwyższy, który nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zs(2017-01-12 16:51) Zgłoś naruszenie 60

    To jest cyrk z tym prawem i sądami. Ta sama sprawa ,to same prawo , tak rozbieżne interpretacje > to jak to prawo, tak napisane, ma przestrzegać Obywatel .Tęgie głowy się gubią czy RP na bałaganie stoi. Ktoś za to odpowiada ???.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2017-01-13 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ta sama sprawa? A jak to sprawa?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane