statystyki

Dłużnik może zastrzec, że wierzytelność przejmie tylko jedna firma

autor: Michał Culepa12.01.2017, 16:00
Jednak w rozpatrywanej sprawie pojawił się jeszcze jeden element, na który zwrócił SN

Jednak w rozpatrywanej sprawie pojawił się jeszcze jeden element, na który zwrócił SNźródło: ShutterStock

Skoro można w umowie wyłączyć możliwość przelewu wierzytelności, to tym bardziej dopuszczalne jest umowne ograniczenie cesji, np. przez wskazanie konkretnego podmiotu, na rzecz którego przelew może być dokonany. W takim przypadku cesja na rzecz innej osoby czy firmy nie będzie skuteczna. Tak uznał we wczorajszym wyroku Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła cesji wierzytelności z tytułu zaciągniętej pożyczki w jednej ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Chodziło o kwotę ok. 40 tys. zł. Kredytobiorczyni w pewnym momencie zaczęła mieć problemy ze spłatą, a po jakimś czasie zmarła. Pozostały po niej dług obciążył spadkobierców. Do nich też zgłosiła się spółka W., która zakupiła od SKOK przeterminowaną należność z tytułu pożyczki i odsetek. W sumie do spłaty było ok. 55 tys. zł.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie w I instancji spółka W. przegrała. Okazało się bowiem, że w umowie pożyczki znalazła się klauzula dopuszczająca cesję wierzytelności z tytułu pożyczki i odsetek, ale tylko na oznaczoną firmę windykacyjną, współpracującą blisko ze SKOK. Nie była to jednak spółka W. Z tego powodu sąd uznał, że cesja nie mogła odnieść skutku wobec spadkobierców i powództwo oddalił. Innego zdania był sąd II instancji, który żądaną przez spółkę należność zasądził. Ten wyrok z kolei uchylił Sąd Najwyższy, który nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zs(2017-01-12 16:51) Zgłoś naruszenie 60

    To jest cyrk z tym prawem i sądami. Ta sama sprawa ,to same prawo , tak rozbieżne interpretacje > to jak to prawo, tak napisane, ma przestrzegać Obywatel .Tęgie głowy się gubią czy RP na bałaganie stoi. Ktoś za to odpowiada ???.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2017-01-13 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ta sama sprawa? A jak to sprawa?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane