statystyki

5 sposobów na odzyskanie zaległych alimentów

autor: Agnieszka Brzostek25.08.2016, 07:00; Aktualizacja: 25.08.2016, 10:02
Najpierw alimenty spróbuje wyegzekwować komornik.

Najpierw alimenty spróbuje wyegzekwować komornik.źródło: ShutterStock

Jeśli nie uda się uzyskać alimentów od ojca, pieniądze pomoże uzyskać komornik i gmina. Do wypłaty świadczenia mogą zostać zmuszeni także dziadkowie lub wujostwo dziecka.

Reklama


Reklama


W przypadku, gdy jeden z rodziców uchyla się od płacenia alimentów, drugi opiekun ma kilka sposobów na odzyskanie zaległych pieniędzy od dłużnika.

1. Komornik odzyska alimenty

Najpierw alimenty spróbuje wyegzekwować komornik - tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Jak dokładnie wygląda egzekucja dokonywana przez komornika, dowiesz się tutaj>> Rodzic musi więc dostarczyć komornikowi prawomocny wyrok sądu lub ugodę, powinien też przekazać dostępne mu informacje na temat nierzetelnego rodzica, w tym miejsce jego pobytu i pracy czy stan majątkowy. 

Egzekucję komornik rozpoczyna zazwyczaj od zablokowania wynagrodzenia za pracę. Jeżeli jest to umowa o pracę, komornik może potrącić maksymalnie 60 proc. wielkości wynagrodzenia. Przy umowach cywilnoprawnych komornik może potrącić całą kwotę, chyba że umowa zlecenia czy o dzieło jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, została zawarta na dłuższy czas, a wynagrodzenie jest wypłacane w stałych okresach - wtedy obowiązują limity jak w przypadku etatu.

Nawet przy sumach podlegających egzekucji, obowiązują kwoty wolne od zajęć - ile wynoszą w 2016 roku, dowiesz się tutaj>>

Wyjątkowo, również dokonując egzekucji z renty lub emerytury komornik może potrącić kwotę odpowiadającą 60 proc. najniższego świadczenia.

Jeśli komornik w ciągu dwóch miesięcy komornik nie zdoła wyegzekwować pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, egzekucje uznaje się za bezskuteczną, a poszkodowany rodzic może zgłosić się do Funduszu Alimentacyjnego.

2. Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego

Do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego są jednak uprawnione tylko dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia albo które nie ukończyły 25 lat, ale wciąż uczą się w szkole lub szkole wyższej. Osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności alimenty przysługują bezterminowo.

Ponadto o przyznaniu świadczenia decyduje kryterium dochodowe – przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 725 zł.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego i jakich potrzebujesz dokumentów, dowiesz się tutaj>>

Zasadniczo wysokość wypłat za funduszu alimentacyjnego jest równa wysokości alimentów ustalonych przez sąd, nie może jednak przekroczyć kwoty 500 zł.

Dłużnik alimentacyjny musi zwrócić całą kwotę wypłaconą przez Fundusz Alimentacyjny wraz ustawowymi odsetkami właściwemu organowi.

Czy do świadczeń z Fundusz Alimentacyjnego są wliczane pieniądze z 500+, dowiesz się tutaj>>

3. Gmina pomoże odzyskać alimenty

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego mają jednak charakter pomocy zwrotnej, a to oznacza, że gmina podejmuje jednocześnie działania mające na celu wyegzekwowanie zobowiązania od dłużnika. Także poszkodowany rodzic może złożyć wniosek o egzekucję administracyjną urzędzie gminy.

Jeśli gmina uzna dłużnika za osobę uchylającą się od zobowiązań alimentacyjnych - czyli jeśli nie współpracował z gminą i nie chciał poddać się wywiadowi alimentacyjnemu - można takiemu rodzicowi między innymi zatrzymać prawo jazdy, które odzyska dopiero, gdy podda się wywiadowi alimentacyjnemu lub przez ostatnie 6 miesięcy wywiąże się ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50 proc. kwoty bieżąco ustalonych alimentów.

Dług niesolidnego rodzica gmina wyegzekwuje także po zakończeniu okresu, w którym dziecko było uprawnione do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Jeżeli dłużnik nadal nie spłacił należności, gmina wstawia tytuł wykonawczy i wtedy to urząd skarbowy rozpoczyna ściąganie zaległości.

Kolejnym krokiem, jakie podejmuje gmina wobec dłużnika alimentacyjnego, jest zgłoszenie go do biura informacji gospodarczej (BIG), które wpisze go na listę dłużników. Od lipca 2015 roku dane dłużnika pojawiają się w każdym z czterech biur Nie liczy się tutaj chęć współpracy dłużnika z gminą - jeśli alimenty nie wpływają dłużej niż sześć miesięcy, musi on zostać wpisany na listę. Rodzic zostanie wykreślony wykazu, gdy spłaci całość swoich należności.

4. Dłużnik stanie przed sądem

Wreszcie zadłużony rodzic może być ścigany za - przewidziane w Kodeksie karnym - przestępstwo niealimentacji. Jest to środek ostateczny, stosowany gdy rodzic w sposób uporczywy uchyla się od ciążącego na danej osobie z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, co naraża tę osobę na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Chodzi więc o sytuację, gdy dłużnik, zdolny do ponoszenia alimentów, nie płaci ich uporczywie przez dłuższy okres czasu.

Przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, orzekaną przez sąd.

Ściganie przestępstwa niealimentacji następuje nie tylko na wniosek organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego, ale także samego pokrzywdzonego (dziecko) czy organu pomocy społecznej, może również odbywać się z urzędu (gmina).

5. Alimenty zapłaci rodzina

Alimentów można także wreszcie domagać się od rodziny dłużnika przed sądem rodzinnym. W przypadku małoletnich dzieci, alimenty w pierwszej kolejności zobowiązani są płacić rodzice, a w drugiej kolejności przejmują je dziadkowie, a jeśli oni również nie są w stanie płacić - to rodzeństwo. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce, gdy:

 • nie ma osoby zobowiązanej w kolejności bliższej (na przykład osoba taka nie żyje);
 • osoba zobowiązana w bliższej kolejności żyje, ale nie jest w stanie świadczyć alimentów;
 • uzyskanie od osoby zobowiązanej w bliższej kolejności na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Ponadto dziadkowie lub rodzeństwo mogą zostać zobowiązani do zaspokojenia tylko części potrzeb uprawnionego do alimentów. Sąd bierze również pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe osób zobowiązanych do pomocy, dlatego może na przykład nakazać rodzeństwu płacenie różnych kwot lub nawet zwolnić część osób od obowiązku alimentacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • mama_wierzyciela(2016-08-25 09:32) Odpowiedz 70

  Droga Autorko, Następnym razem proszę lepiej zapoznać się z tematem. Po pierwsze procedura ściągania zaległych alimentów NIE JEST PROSTA, więc nie ma 5 prostych sposobów. Poza tym bardzo niejasno napisała Pani o alimentach od dalszej rodziny. Z tekstu nie wynika, że jest to rodzeństwo dziecka, a nie dłużnika. A kiedy chce się artykuł udostępnić to pojawia się "babol" o alimentach od wujostwa. Walka o alimenty to jest wieloletnia batalia, prowadzenie prywatnych śledztw przez samotnych rodziców, a przede wszystkim przebijanie się przez ludzką mentalność, że alimenty nie są dla dziecka tylko na rozrywki dla jego opiekuna oraz są karą dla zobowiązanego. Do rzetelnego dziennikarstwa to Pani jeszcze daleko.

 • Walcząca(2016-08-25 12:01) Odpowiedz 40

  "Wujostwo dziecka"? Od Gazety Prawne wymaga się zamieszczania prawdziwych informacji. Prowadzacie ludzi w błąd. Autorowi to chyba płacą za wierszówkę i nawet nie chce się sprawdzić stanu prawnego. WSTYD, że redakcja coś takiego puściła. Oczekuje sprostowania i uderzenia się w pierś autora.

 • om(2016-08-26 09:21) Odpowiedz 00

  Państwo samo działa przeciw uprawnionemu z wyrokiem sadowym w ręku. Najpierw zasądza alimenty na rzecz dzieci , dłuznik bez przeszkód wyjeżdza za granicę , do kraju z którym Polska nie ma podpisanej żadnej umowy ( dłużnikiem jest Polak mieszkajacy od urodzenia w Polsce). Alimenty nie płaci ,bo mu nit nic nie zrobi. Matka dzieci sama wychowuje i tyra na 3 etaty , fundusz alimentacyjny nie płaci , bo matka przekradza o 5 zł dochód ze swojej harówki . Komornik nie sciąga , bo dłużnik za granicą, i nikt nie bedzie go szukał .Tak wygląda według wymiar sprawiedliwości zasądzanie alimentów. Mija 20 lat a dzieci grosza nie dostały. To dopiero chamskie państwo i urzednicy , taka troska o dzieci.

 • AAA(2016-08-27 17:26) Odpowiedz 00

  Ten artykuł dyskryminuje ojców ,bo matki też są zalegają z alimentami

 • Bak(2016-08-25 16:10) Odpowiedz 00

  A co jeśli wszystkie opisane przypadki zawodzą? W jaki sposób faktycznie uzyskać zaległe alimenty na dziecko? Komornik nie FA nie Odbycie kary spowoduje faktyczne uzyskanie alimentów nie Rodzeństwa brak Rodzice brak I CO WTEDY RADZ SOBIE SAM RODZICU SMUTNE ALE PRAWDZIWE

 • Bak(2016-08-25 16:14) Odpowiedz 00

  Jak sie nie uda uzyskac alimentow od matki a nie tylko ojciec i ojciec A co z tymi św Matkami? A co jeśli wszystkie opisane przypadki zawodzą? W jaki sposób faktycznie uzyskać zaległe alimenty na dziecko? Komornik nie FA nie Odbycie kary spowoduje faktyczne uzyskanie alimentów nie Rodzeństwa brak Rodzice brak I CO WTEDY RADZ SOBIE SAM RODZICU W tym przypadku SMUTNE ALE PRAWDZIWE

 • kora(2016-08-25 23:24) Odpowiedz 00

  To sa stare przepisy. Obecnie postępowanie w sprawie dłużnika alimentacyjnego wygląda troszkę inaczej. Gmina juz nie wystawia tytułów wykonawczych tylko przyłącza sie do egzekucji do komornika sądowego. A żeby odzyskać zatrzymane prawo jazdy, dłużnik nie tylko musi zgodzi się na wywiad alimentacyjny, złożyć oświadczenie majątkowe ale iiii ( w artykule jest napisane "lub" - to błąd) przez ostatnie 6 miesięcy wywiąże się ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50 proc. kwoty bieżąco ustalonych alimentów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama