statystyki

Kto może otrzymywać pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska02.08.2016, 20:00
Co do zasady świadczenia z FA są wypłacane w wysokości ustalonych przez sąd alimentów, ale nie może to być więcej niż 500 zł miesięcznie na jedno dziecko

Co do zasady świadczenia z FA są wypłacane w wysokości ustalonych przez sąd alimentów, ale nie może to być więcej niż 500 zł miesięcznie na jedno dzieckoźródło: ShutterStock

Już można składać wnioski na kolejny rok. Wsparcie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Nie są do niego wliczane pieniądze z programu 500+.

Czy zmieni się kryterium dochodowe

Pani Agnieszka samotnie wychowuje dwoje dzieci. Jej były mąż od kilku lat nie płaci alimentów. Matka starała się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA), ale do tej pory przekraczała kryterium dochodowe uprawniające do tej formy wsparcia. Czy przed rozpoczęciem nowego okresu wypłat wzrośnie wysokość progu dochodowego?

NIE

Od początku sierpnia można składać wnioski o przyznanie pieniędzy z FA na rozpoczynający się 1 października nowy okres świadczeniowy. Ten rodzaj pomocy finansowej przysługuje osobom, które nie otrzymują zasądzonych alimentów, a prowadzona przez komornika egzekucja należności okazała się nieskuteczna. Nie oznacza to jednak, że każdy rodzic, który ma problem z alimentami, ma prawo do tego świadczenia. Podstawowym warunkiem ich uzyskania jest bowiem spełnianie kryterium dochodowego. Wynosi ono 725 zł miesięcznie w przeliczeniu na członka rodziny i próg ten nie ulegnie od października zmianie (w takiej wysokości obowiązuje od 2008 r.). W konsekwencji nawet niewielkie przekroczenie kryterium powoduje, że świadczenia nie mogą być przyznane. Co więcej, w przypadku FA – inaczej niż przy zasiłkach rodzinnych – nie może być zastosowana zasada złotówka za złotówkę, dzięki której możliwe byłoby obniżenie świadczenia o taką kwotę, o jaką przekroczony został próg dochodowy.

Podstawa prawna

Art. 9 ust. 2 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 ze zm.).

Czy wysokość świadczeń jest limitowana

Pani Marta ma zasądzone na dwoje dzieci alimenty w wysokości 500 zł i 600 zł. Ich ojciec uchyla się od ich płacenia, dlatego kobieta będzie starać się o świadczenia z FA. Czy przepisy określają, ile może maksymalnie wynosić wsparcie?

TAK

Co do zasady świadczenia z FA są wypłacane w wysokości ustalonych przez sąd alimentów, ale nie może to być więcej niż 500 zł miesięcznie na jedno dziecko. Czytelniczka będzie więc mogła otrzymywać na każde po 500 zł, mimo że na jedno z nich sąd przyznał o 100 zł więcej. Ponadto ze względu na powiązanie wsparcia z FA z kwotą alimentów ich jakakolwiek zmiana automatycznie przełoży się na kwotę wypłacaną rodzicowi przez gminę. Jeżeli więc rodzic wystąpi do sądu o podwyższenie wsparcia, a sąd przychyli się do jego pozwu, będzie otrzymywał wyższe świadczenie z funduszu. Również w odwrotnej sytuacji, czyli wystąpienia o obniżenie alimentów, spadnie wysokość wsparcia, o ile sąd podejmie taką decyzję. Co więcej, jeżeli sąd postanowi o podwyższeniu lub obniżeniu alimentów z datą wsteczną, rodzic otrzyma albo wyrównanie świadczeń, albo będzie musiał oddać część pieniędzy. Przepisy dodatkowo określają też, do kiedy świadczenia z funduszu mogą być wypłacane. Podstawową granicą jest skończenie przez dziecko 18 lat, ale od tej reguły są dwa wyjątki. Po pierwsze, gdy dziecko po osiągnięciu pełnoletniości uczy się w szkole lub w szkole wyższej, wsparcie przysługuje na czas nauki, chociaż nie dłużej niż do 25. urodzin. Po drugie, świadczenia mogą być wypłacane niezależnie od tego, ile dziecko ma lat (bezterminowo), jeśli jest niepełnosprawne – w znacznym stopniu. Jeśli orzeczenie wskazuje na lekki lub umiarkowany poziom dysfunkcji zdrowotnej, pomoc finansowa nie będzie przysługiwać po przekroczeniu progu wieku.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane