statystyki

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska03.08.2016, 17:00
obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimenty

Czy trzeba potwierdzić bezskuteczną egzekucję?źródło: ShutterStock

Wielu rodziców nie musi dołączać do wniosku informacji o wysokości dochodu. Jego kwotę gmina sprawdzi samodzielnie w bazie danych fiskusa.

Czy liczy się termin złożenia wniosku

Czytelniczka, która samotnie wychowuje dziecko, będzie składać wniosek o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Czy dla przyznania wsparcia ważne jest, aby matka zrobiła to jeszcze w tym miesiącu?

TAK

Wnioski o przyznanie świadczeń z funduszu na kolejny okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 października br. i potrwa do 30 września 2017 r., można składać od 1 sierpnia. Są one przyjmowane przez organ gminy, który jest odpowiedzialny za rozpatrywanie formularzy i wydawanie decyzji w tych sprawach – najczęściej jest to ośrodek pomocy społecznej. Przepisy przewidują, że gdy wniosek o świadczenie zostanie złożony do końca sierpnia, to ustalenie prawa do pomocy finansowej na nadchodzący okres świadczeniowy i wypłata pieniędzy za październik nastąpią w tym właśnie miesiącu. Natomiast jeżeli rodzic zgłosi się do gminy między 1 września a 31 października, to jego sprawa może być dłużej rozpatrywana, a wypłata należnej kwoty za październik może nastąpić dopiero w listopadzie (wsparcie będzie wtedy podwójne, bo obejmujące dwa miesiące). Natomiast ogólna zasada ubiegania się o świadczenia FA, poza początkiem okresu świadczeniowego, zakłada, że są one przyznawane od miesiąca złożenia wniosku.

Podstawa prawna

Art. 20 ust. 3–5 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 ze zm.).

Czy wniosek można złożyć za pośrednictwem banku

Pani Iwona otrzymuje świadczenia z FA na dwójkę dzieci. Ostatnio składała wniosek o przyznanie środków z programu „Rodzina 500 plus” i wysłała go elektronicznie za pośrednictwem banku, w którym ma konto. Czy również w ten sposób będzie mogła ubiegać się o wsparcie z funduszu na nadchodzący okres?

NIE

Co do zasady od początku tego roku istnieje możliwość składania wniosków o świadczenia z FA w formie tradycyjnej, czyli papierowej, oraz dodatkowo elektronicznej. Jednak o ile w przypadku świadczenia 500 zł na dziecko formularz może być przekazany przez internet na kilka sposobów, np. poprzez bank lub portal ZUS, to przy ubieganiu się o wsparcie z funduszu można to zrobić tylko za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia. Taki wniosek wymaga posiadania profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego certyfikatu, zgodnie z przepisami o bezpiecznym podpisie elektronicznym.

Podstawa prawna

Art. 15 ust. 3b ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 ze zm.).

Czy urzędnik sam ustali dochód


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane