Wpis i wykreślenie z księgi wieczystej. Krok po kroku

autor: Hubert Rabiega13.03.2016, 16:00; Aktualizacja: 15.03.2016, 13:53
dokumenty, urząd, archiwum

Wpis do księgi wieczystej dokonuje się na formularzu KW-WPISźródło: ShutterStock

O wpis lub wykreślenie z księgi wieczystej należy wnioskować na formularzu KW-WPIS, który składa się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Opłata wynosi 200 zł za wpis i 100 zł za wykreślenie

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • staruszkowie(2017-08-28 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    staruszkowie Witam serdecznie Sprawa dotyczy nieruchomości (zniesienie współwłasności). Otóż jest zawarta ugoda sądowa (relacje blisko rodzinne, współwłasność zniesiona). Zaś spłata wynikająca również z ugody została zabezpieczona w Księdze Wieczystej wpisem w dziale IV - hipoteka umowna w wyniku...., na kwotę ....). Warunki ugody wobec wierzyciela spełnione w 100 % (przelewy bankowe). Chcąc dokonać wpisu w KW o zniesienie zabezpieczenia należy złożyć wniosek z ewentualnymi załącznikami i tu zaczyna się "karuzela". Podstawowym załącznikiem ma być zgoda wierzyciela na dokonanie wpisu. Wierzyciel nie chce wydać takiego zaświadczenia, nie reagując na żadne pisma, prośby, telefony (głowa w piasek) - zero kontaktu (na stałe przebywa za granicą). Kontakt był, jeżeli chodziło o podanie konta na spłatę (trzykrotnie). Pozostaje więc tylko założenie sprawy cywilnej, a to już będzie trwało... i trwało... Nieruchomości nie można "bez wyczyszczenia" zbyć (aby PILNIE oddać dług zaciągnięty na spłatę). Ważne - czas w naszym przypadku ma kolosalne znaczenie, również koszty (dla nas w obecnej sytuacji bardzo duże) oraz unormowanie życia bez obciążeń (jesteśmy z żoną po 65-ciu latach życia). Czy ktoś miał podobny przypadek i jak mu się udało go rozwiązać?

    Odpowiedz
  • nermak(2017-08-24 14:32) Zgłoś naruszenie 30

    Właśnie sobie wszedlem na KW na internecie gdzie mam miejsce postojowe wykupione. Patrze i nie wierze wlasnym oczom, w dziale III wypisane dziesiatki moich sasiadow z Imionami, nazwiskami i nawet peselami oraz imionami rodzicow. Co to jest ja się pytam???

    Odpowiedz
  • GP(2017-07-28 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Piszecie o opłatach a zapomnieliście podać gdzie te opłaty trzeba zrobić - do jakiej instytucji i na jakie konto?

    Odpowiedz
  • obywatel(2017-04-15 09:07) Zgłoś naruszenie 382

    Księgi Wieczyste to legalny dostępny zbiór do danych osobowych obywatela RP.Wszystkie dane są dostępne jak:Imię, nazwisko,data urodzenia,PESEL,adres zamieszkania w przypadku mieszkań itd.I to jest ochrona danych osobowych obywatela RP?Bzdura i skandal??????

    Odpowiedz
  • Wilus(2017-04-14 19:42) Zgłoś naruszenie 202

    Ksiegi Wieczyste nie tworza stanu prawnego tylko go potwierdzaja. Jak mozna bylo pozakladac nowe KW dla zlodziei . Notariuszy rozliczyc szczegolnie w podlaskim Siemiatycze. Tam powiekkszano swoje dobra kosztem innych spadkobiercow. Cisza nikt za nic nie odpowiada a spadkobiercy w sadach traktowani sa jak intruzy. Polecam Starosstwo Siemiatycze i nadzorcow. lacznie z sadami.

    Odpowiedz
  • AS SA(2017-04-13 15:07) Zgłoś naruszenie 71

    Moim skromnym zdaniem zapłaci Pan 400 zł. Proszę wziąć pod uwagę, że w istocie są to dwie służebności albowiem obciążone stosownym uprawnieniem są dwie odrębne nieruchomości. Każdy fragment powierzchni gruntu objęty jedną KW jest odrębną nieruchomością. Wobec tego składa Pan dwa wnioski o wpis służebności do dwóch KW.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2017-03-21 11:10) Zgłoś naruszenie 190

    Jeżeli służebność dotyczy dwóch właścicieli, a co za tym idzie także dwóch oddzielnych ksiąg wieczystych i dwóch działek przez które służebność ma przebiegać to opłata za wpis do ksiąg wieczystych będzie wynosić 200 za jeden wniosek czy 400 zł ze względu na to, że dotyczy to dwóch oddzielnych ksiąg?

    Odpowiedz