statystyki

Można usunąć nieprawdziwe zapisy z księgi wieczystej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.06.2016, 20:00
paragraf prawo

Aby jeszcze lepiej chronić swoje prawa, pani Teresa powinna w pozwie zawrzeć również wniosek o zabezpieczenie powództwa przez ujawnienie w dziale III księgi wieczystej roszczenia o usunięcie niezgodnościźródło: ShutterStock

Kilka lat temu, w czasie trwania małżeństwa, kupiliśmy mieszkanie. Mieliśmy wspólnotę majątkową. W tym czasie nie pracowałam zawodowo, bo nasze niepełnosprawne dziecko wymagało stałej opieki. Wszystkimi formalnościami zajął się mąż – pisze pani Teresa. – Teraz okazało się, że do aktu notarialnego wpisał tylko siebie jako nabywcę, a do księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu – jako właściciela, zamiast wpisać oboje. Twierdzi, że mieszkanie należy wyłącznie do niego i że może je sprzedać bez mojej zgody. Czy jest możliwe usunięcie tych niezgodności w księdze wieczystej? Jeśli tak, to co powinnam zrobić – pyta zrozpaczona czytelniczka.

Skoro mieszkanie zostało kupione w czasie trwania małżeństwa, a małżonkowie nie zawierali umowy o rozdzielności majątkowej, to współwłaścicielami są oboje, ponieważ lokal wchodzi do ich majątku wspólnego. Dlatego w dziale drugim księgi wieczystej powinni widnieć zarówno pani Teresa, jak i jej mąż. Prawo własności musi bowiem zostać wpisane do niej zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, a w przypadku opisanym przez panią Teresę doszło do niezgodności. Przysługujące jej prawo własności nie zostało tam ujawnione i dlatego musi domagać się jego wpisania, występując z roszczeniem o usunięcie niezgodności. Jej roszczenie nie przedawnia się i dlatego może wytoczyć powództwo bez względu na to, jak długi okres upłynął od zakupu mieszkania i wpisania do księgi wieczystej jako właściciela wyłącznie męża.

Do rozpoznania sprawy w postępowaniu procesowym zawsze właściwy jest sąd rejonowy bez względu na wartość przedmiotu sporu. Pozew trzeba więc złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia mieszkania, a zawarte w nim żądanie skonkretyzować jednoznacznie i precyzyjnie, zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2013 r., w sprawie sygn. akt III CSK 236/12. Natomiast w uzasadnieniu trzeba wskazać, na czym polega błąd, że wpis nie odzwierciedla stanu rzeczywistego. Pozew trzeba niestety opłacić – jest to 5 proc. wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane