statystyki

Można usunąć nieprawdziwe zapisy z księgi wieczystej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.06.2016, 20:00
paragraf prawo

Aby jeszcze lepiej chronić swoje prawa, pani Teresa powinna w pozwie zawrzeć również wniosek o zabezpieczenie powództwa przez ujawnienie w dziale III księgi wieczystej roszczenia o usunięcie niezgodnościźródło: ShutterStock

Kilka lat temu, w czasie trwania małżeństwa, kupiliśmy mieszkanie. Mieliśmy wspólnotę majątkową. W tym czasie nie pracowałam zawodowo, bo nasze niepełnosprawne dziecko wymagało stałej opieki. Wszystkimi formalnościami zajął się mąż – pisze pani Teresa. – Teraz okazało się, że do aktu notarialnego wpisał tylko siebie jako nabywcę, a do księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu – jako właściciela, zamiast wpisać oboje. Twierdzi, że mieszkanie należy wyłącznie do niego i że może je sprzedać bez mojej zgody. Czy jest możliwe usunięcie tych niezgodności w księdze wieczystej? Jeśli tak, to co powinnam zrobić – pyta zrozpaczona czytelniczka.

Skoro mieszkanie zostało kupione w czasie trwania małżeństwa, a małżonkowie nie zawierali umowy o rozdzielności majątkowej, to współwłaścicielami są oboje, ponieważ lokal wchodzi do ich majątku wspólnego. Dlatego w dziale drugim księgi wieczystej powinni widnieć zarówno pani Teresa, jak i jej mąż. Prawo własności musi bowiem zostać wpisane do niej zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, a w przypadku opisanym przez panią Teresę doszło do niezgodności. Przysługujące jej prawo własności nie zostało tam ujawnione i dlatego musi domagać się jego wpisania, występując z roszczeniem o usunięcie niezgodności. Jej roszczenie nie przedawnia się i dlatego może wytoczyć powództwo bez względu na to, jak długi okres upłynął od zakupu mieszkania i wpisania do księgi wieczystej jako właściciela wyłącznie męża.

Do rozpoznania sprawy w postępowaniu procesowym zawsze właściwy jest sąd rejonowy bez względu na wartość przedmiotu sporu. Pozew trzeba więc złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia mieszkania, a zawarte w nim żądanie skonkretyzować jednoznacznie i precyzyjnie, zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2013 r., w sprawie sygn. akt III CSK 236/12. Natomiast w uzasadnieniu trzeba wskazać, na czym polega błąd, że wpis nie odzwierciedla stanu rzeczywistego. Pozew trzeba niestety opłacić – jest to 5 proc. wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane