statystyki

Przeszkoda znana sądowi blokuje wpis do księgi wieczystej

autor: Michał Culepa02.03.2016, 07:29; Aktualizacja: 02.03.2016, 09:27
SN dopuścił merytoryczną ocenę wniosku przez sąd wieczystoksięgowy

SN dopuścił merytoryczną ocenę wniosku przez sąd wieczystoksięgowyźródło: ShutterStock

Jeżeli sąd z urzędu wie o tym, że podstawa wniosku o wpis do księgi wieczystej może być niezgodna z prawem, wolno mu oddalić wniosek – uchwalił Sąd Najwyższy.

Na wokandzie Sądu Najwyższego stanęła nietypowa sprawa – pytanie prawne rzecznika praw obywatelskich o zakres kognicji sądów wieczystoksięgowych. Problemem okazał się tu jeden z przepisów procedury cywilnej: zgodnie bowiem z art. 6268 par. 2 k.p.c., rozpoznając wniosek o wpis, sąd wieczystoksięgowy bada jedynie jego treść i formę, dołączone do niego dokumenty oraz treść księgi wieczystej. Natomiast zgodnie z art. 6269 k.p.c. sąd oddala wniosek, jeżeli brak jest podstaw albo istnieją przeszkody do jego dokonania. Kwestią sporną okazało się to, czy na tym etapie postępowania sąd ma prawo uwzględnić okoliczności, które nie wynikały z wniosku ani załączonych do niego dokumentów, ale były znane sądowi z urzędu.

Wcześniej obowiązujący art. 46 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 707) stanowił, że postanowienie odmawiające dokonania wpisu może opierać się na okolicznościach, które są powszechnie znane lub doszły do wiadomości sądu rejonowego w inny sposób. Przepis ten jednak wykreślono w 2001 r. Z kolei k.p.c. podobnych uregulowań nie zawiera. To mogłoby zaś wskazywać na zawężenie zakresu orzekania sądu wieczystoksięgowego: przyjmując taką wykładnię, sąd ten mógłby tylko badać formalną stronę wniosku. Nie wolno by mu było brać pod uwagę okoliczności, które zna z innych źródeł: np. że akt notarialny, który był podstawą wpisu, został sfałszowany albo transakcja sprzedaży nieruchomości była przeprowadzona z naruszeniem prawa. To mogłoby zaś prowadzić do nadużyć, tym bardziej że i orzecznictwo sądowe nie było w tej kwestii jednolite. Dlatego RPO zdecydował się na przesłanie do SN pytania prawnego: czy sąd wieczystoksięgowy może odmówić dokonania wpisu w księdze wieczystej wówczas, gdy istnieje znana mu urzędowo przeszkoda do jego dokonania powodująca, że dokonanie wpisu prowadziłoby do naruszenia bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa?


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • alien(2016-03-23 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    Oczekiwanie od Sadu,zeby potwierdzil szwindel?

    Odpowiedz
  • Ass(2018-04-26 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Gmina Kraków zmusiła nas do połączenia trzech kamienic w jedną ponieważ były pomylone działki przynależne do mieszkań. Sąd dokonał połączenia na wniosek gminy, a kosztami sądowymi obciążył właściciela mieszkania ,który się sprzeciwił połączeniu, /Rzewne jaja/. Ale żeby było weselej sąd hipoteczny dwukronie już odmówił wpisania zmian udziałów w gruncie w księgi wieczyste. Miasto odwołuje się po raz trzeci ale teraz do sądu okręgowego. To już jaja pańskie. Sąd sądowi wrogiem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane