statystyki

Projekt ustawy o komornikach: Państwo pozostanie państwem teoretycznym

autor: Jakub Staszak13.12.2016, 09:09; Aktualizacja: 13.12.2016, 10:12
prawo

Projektodawca nie rozstrzyga, jak ma się zachować komornik, gdy w stosunku do tej samej ruchomości dłużnika część wierzycieli złoży wnioski o licytację elektroniczną, a część się jej sprzeciwi.źródło: ShutterStock

Zmiany zaproponowane przez rząd w ustawie o komornikach sądowych rozczarowują. Ich efekt będzie taki, że państwo nadal nie będzie w stanie egzekwować swoich orzeczeń. Pozostanie więc państwem teoretycznym.

Reklama


Projekt ustawy o komornikach zawiera wiele rozwiązań kontrowersyjnych. Dyskusyjne jest np. ograniczenie uprawnień asesorów komorniczych z powodu jednej budzącej wątpliwości sprawy sprzed dwóch lat. Chodzi oczywiście o feralne zajęcie ciągnika rolnikowi z Mławy. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości rozczarowuje nie tylko dlatego, że zawiera nie do końca przemyślane regulacje. On wywołuje sprzeciw także dlatego, że pewnych rozwiązań w nim po prostu zabrakło. A te, które są w nim ujęte i które odpowiadają potrzebom wykonywania wymierzonej przez sądy sprawiedliwości, są niewystarczające.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • wierzycielka(2016-12-13 11:35) Zgłoś naruszenie 535

    Propaganda polityczna przede wszystkim... Kowalski, na co dzień nie mający wiedzy na temat egzekucji będzie zadowolony, że jakiemuś tam bogatemu zostanie zabrane, dzięki rządzącym, bo sprawiedliwość musi być.... Pogląd ten ulegnie drastycznej i bolesnej zmianie, gdy Kowalskiemu, ktoś nie odda pieniędzy i będzie musiał udać się do komornika.... Niestety jak zwykle żadnych specjalistów nie pyta się o zdanie, a nawet jak tworzy się pozory konsultacji, to nikt nie bierze pod uwagę ich wyników, bo przecież rację musi mieć człowiek z listy wyborczej... Niesety bez względu na to jaka partia rządzi, ta prawidłowość ma miejsce....

    Odpowiedz
  • RomanS(2016-12-13 11:03) Zgłoś naruszenie 438

    Nawiązując do dwóch komentarzy powyżej uważam, że osoby nie mające na dany temat nic mądrego do powiedzenia (z uwagi na brak wiedzy), powinny zamilknąć na wieki. Po co pisać takie bzdury i robić z siebie idiot(k)ę?

    Odpowiedz
  • obywatel(2016-12-13 11:18) Zgłoś naruszenie 4134

    komornik powinien być upaństwowiony

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • GN(2016-12-14 07:11) Zgłoś naruszenie 294

    Komornik do sądu, wynagrodzenie z budżetu i prowizja. Koszty działalności pokrywa SP, skuteczność egzekucji 7%, 26 dni urlopu, 13 Pensja, chorobowe, a wierzyciel niech czeka może dłużnik zechce to odda dług.Nie piękne?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • No cóż(2016-12-14 09:46) Zgłoś naruszenie 195

    Z proponowanych projektów wynika jedno: że głównym problemem w egzekucji jest Komornik. A złapanie rzeczonego za twarz i obcięcie mu wynagrodzenia (do zera?, debetu?) jest najlepszą koncepcją na jaką może się zdobyć MS . W ogóle mam wrażenie, że ostatnio lansowanym ideałem Komornika jest zaczepiający dłużnika kloszard z kamerą na czole i proszący go o zapłatę długu, chociaż tak z 50 groszy... W takim obrazie nie ma miejsca na skuteczną egzekucję. A więc: zaciągajmy zobowiązania, kredyty, nie płaćmy rachunków i niech się kręci impreza...

    Odpowiedz
  • Henio(2016-12-13 10:40) Zgłoś naruszenie 1565

    bardzo dobra ustawa - komornik, to komornik, a nie biznesmen zajmujący się nękaniem innych w majestacie prawa !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Luciana(2016-12-13 10:45) Zgłoś naruszenie 871

    Do autora tekstu wstyd , i powinien autor zapaść się pod ziemię .Jak można być takim idiotą i wypisywać brednie na podstawie 2 ciągników !!!!!!!! , po przrgranej PO nastąpiła chwilowa odwilż i telewizja odważyła się pokazać rozmiar systemu mafijno-komorniczego ,to co się tak naprawdę działo i co ta zorganizowana banda przestępcza wyprawiała nigdy nie ujrzała świstła jupiterów , wiem jedno że za 15 zł chcieli mamie zlicytować dom a nam za 200 zł mieszkanie gdzie w poerwszym i drugim przypadku sprawa nie powinna mieć nawet miejsca , może zabrzmi to śmiesznie ale uratowała mnie intuicja i rozpętałam burzę z piorunami zmasowany atak na tych którzy brali w tym procederze udział. Ważne jest żeby państwo nie tworzyło pod swoim szyldem przestępców . Sprawdzić wszystkie majątki komorników i dochody zdeklarowane !!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • obserwator(2016-12-16 11:18) Zgłoś naruszenie 60

    zaraz zobaczymy siłę Państwa. Mafia komornicza- jak twierdzi mecenas Obara dlatego, że komornik znajdzie jakiś sposób by wyegzekwować pieniądze dla wierzyciela ? Czyli co? Komornik wykonuje orzeczenia sądów i stara się to robić skutecznie. Trzeba mu zabrać środki na prowadzenie egzekucji, bo jeszcze sobie radzi. Niech nie będzie środków na egzekucję. Wówczas zarobią stolarze za wykonanie ramek na tytuły wykonawcze a firmy na rzecz których egzekwowane są należności nie będą miały pieniędzy na wypłaty dla tych dłużników, którzy i tak już nie płacą swoich długów, bo mają wynagrodzenie wolne od potrąceń- chronione przez Państwo. Teraz dodatkowo stracą pracę, gdyż pracodawcy nie będą mieli środków na wypłaty dla pracowników.. Zawsze będą mogli wziąć zasiłek dla bezrobotnych, pomoc z Gminy no i 500 +. Jako bezrobotni mają opiekę medyczną opłacaną przez Skarb Państwa. Czy Państwo to wytrzyma? ZOBACZYMY. Państwo utrzymuje się z podatków. Z CZEGO? Potraktujmy tą nazwę daniny publicznej jako nazwę historyczną.

    Odpowiedz
  • Prawo spadkowe a wierzyciele.(2016-12-13 19:20) Zgłoś naruszenie 43

    Często sępy którzy odkupują czyjeś długi aby żerować na trudnej sytuacji rodzin robią sobie do nadal na tym żerowisko! . Postulowałem do Ministerstwa jego zmianę. Po pierwsze postulowałem aby wierzyciel musiał by uczestniczyć na tych samych zasadach co ustawowy/i spadkobierca/y w postępowaniu stwierdzającym nabycie spadku a więc ujawnić na czas przed sądem wierzytelność i prawa z tego wynikłe, po drugie rodzina do II stopnia nabywa spadek na tych samych zasadach co obecnie lecz po jego odrzuceniu dalsza rodzina nabywa spadek po wyraźnym Ich stwierdzeniu ,że zgadzają się na jego objęcie jak i wierzytelności z nim związanej czyli brak domniemania nabycia! Brak domniemania uniemożliwiło by wrabianie niezorientowanych spadkobierców w długi spadkodawcy Finansjera bardziej by patrzyła Komu pożycza kasę.i zminiejszyla by się ilość osób nadużywających żerujących na niezorientowanych. ! Można tez wprowadzić całkiem inna zmianę . Dwa oświadczenia , pierwsze oświadczenie że spadkobierca zdaje sobie sprawę iż przypada Jemu udział w spadku i i przez to ma udział w ewentualnej wierzytelności spadkodawcy , drugie złożone dopiero po pierwszym, „iż obejmuje lub nie spadek z wierzytelnościami.” Takie pierwsze oświadczenie chroniło by przed wyłudzaniem spadków przez osoby zorientowane w sytuacji a ukrywające ten fakt przed innymi uprawnionymi.! Każdy Kto nie złożył by takiego oświadczenie że zdaje sobie sprawe iz przysługuje mu spadek po zmarłym – przez kilka lat byłby traktowany jak niepoinformowany z prawem przywrócenia terminu do tej czynności .!co poprawiało by jego sytuacje przed nadużyciami i nieświadomym działan

    Odpowiedz
  • o czym mowa(2016-12-13 12:00) Zgłoś naruszenie 436

    Dla mnie obrazem mechanizmów państwa jest następujący fakt: Komornik, zawód typowo urzędniczy - może bez jednego egzaminu wpisać się na listę adwokatów, choć praca, którą wykonuje nie przypomina pracy adwokata ani odrobinę. W tym samym czasie prawnicy niezrzeszeni w korporacjach wykonujący zawody w stu procentach prawnicze, w zasadzie gdyby nie zamknięcie korporacji radcowskiej przed laty, to wykonywaliby wprost zawody radców prawnych - nie mogą wpisać się na takich zasadach jak komornicy, nawet do korporacji radcowskiej. I niech mi ktoś powie, że mamy w kraju nawet minimum sprawiedliwości, lub choćby logiczne przepisy.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Ciekawy(2016-12-16 12:02) Zgłoś naruszenie 30

    Ja się tylko dziwię, dlaczego komornicy nie pozwą adwokata do sądu za nazywanie ich mafią? Mafia -zorganizowana grupa przestępcza... ja za nazywanie mnie bandytą pozwałbym o zniesławienie. Kilkaset pozwów i pan mecenas leży.

    Odpowiedz
  • as...r(2016-12-19 07:56) Zgłoś naruszenie 20

    Problem w tym że komornicy zasłaniając się asesorami nie chcą odpowiadać za swoje czyny. Nowa ustawa w sposób jednoznaczny stanowi o odpowiedizalności. Wreszcie komornicy zabiorą się za pracę a przestaną wyręczać asesorami i aplikantami. To jest zawód potrzebny i dla chcących pracowac a nie obiboków. Aha i jeszcze powinni zwrócić uwagę na to w jaki sposób komornicy bez wykształcenia prawa uzupełniają swoje wykształcenie. Nie jest prawdą że asesorzy nie chcą być komornikami – bracuje w branży znam kilkunastu asesorów żaden nie chce być asesorem do końca życia za rok dwa chca być komornikami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • człek(2016-12-21 07:47) Zgłoś naruszenie 11

    Komornik do mojej znajomej że to patologia że ma 5300 na konto z wychowawczego i rodzinnego a on nic nie może ściągnąć. Czy komornicy musz myśleć wyłącznie o kasie. Co to za biznes kiedy poza kasą nic im nie przynosi, chyba ze przynosi? Myślałem że jako coś jest zwolnione z egzekucji to jest zwolnione. Po co gadka po co aluzje. Niech zrobią jak na Węgrzech tam jest dobry system egzekucji.

    Odpowiedz
  • as...r(2016-12-19 08:34) Zgłoś naruszenie 10

    Komornicy to potrzebny zawód. Państwo bez komornika nie będzie funkcjonowało należycie. Dlatego za dobra prace należy im się słuszne wynagrodzenie. Wszędzie są naruszenia ale za błędy 1 czy 2 nie mogą odp. wszyscy zbiorowo. Zmiany muszą być bo przepisy teraz nie są najlepsze. Musi tez być sprawiedliwy podział obowiązków i ilości wpływu spraw do kancelarii no i jeszcze brakuje komorników. Aby egzekucja byłą skuteczna powinno ich być od 3500-4000.

    Odpowiedz