statystyki

Komornicy z niższym wynagrodzeniem? Drugie podejście Senatu do obniżenia opłat

autor: Piotr Szymaniak14.12.2016, 07:28; Aktualizacja: 14.12.2016, 09:01
złoty, pieniądze

Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego rokuźródło: ShutterStock

Senat chce obniżyć wynagrodzenie komorników za niektóre czynności. Nie oglądając się na propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez komisję ustawodawczą opłata stała za odebranie rzeczy ma zostać zmniejszona z 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 1950 zł) do 20 proc. (ok 800 zł). Natomiast opłata pobierana przy eksmisji (za opróżnienie każdego pomieszczenia) ma spaść z obecnych 40 proc. średniego wynagrodzenia (ok 1550 zł) do 20 proc., czyli ok. 780 zł.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

 • komornica(2016-12-14 09:48) Zgłoś naruszenie 4818

  "Nie może być tak, że komornik, nie podejmując żadnych czynności, może pobierać opłaty – tłumaczy senator Lidia Staroń" . Za to pewnie może być tak, że w innej sprawie komornik podejmuje mnóstwo czynności nie dostając żadnej opłaty. Najlepiej niech ci wstrętni komornicy pracują za darmo i jeszcze wykładają co miesiąc kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych na pokrycie kosztów kancelarii. Państwo przecież nie poczuwa się do partycypowania w kosztach, za to kłaść łapsko na dochodach to już bardzo chętnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nicolis(2016-12-14 10:17) Zgłoś naruszenie 3819

  Drodzy Państwo, którzy popieracie te zmiany, życzę Wam z całego serca, żebyście po tych zmianach stali się wierzycielami :) Miłego dnia

  Odpowiedz
 • Inspektor(2016-12-14 09:50) Zgłoś naruszenie 2710

  Prawo spadkowe a Wierzyciele. z Często Sępy którzy odkupują czyjeś długi aby żerować na trudnej sytuacji rodzin czynią sobie pomocą Rządu i Ustawy do nadal na tym bezpodstawne podstepne żerowisko! Zyskuja na tym nadmiernieNotariusze,firmy Windykacyjne ,Komornicy,Banki . Postulowałem do Ministerstwa o zmianę. Po pierwsze postulowałem aby wierzyciel musiał by uczestniczyć na tych samych zasadach co ustawowy/i spadkobierca/y w postępowaniu stwierdzającym nabycie spadku a więc ujawnić na czas przed sądem wierzytelność i prawa z tego wynikłe, po drugie rodzina do II stopnia nabywa spadek na tych samych zasadach co obecnie lecz po jego odrzuceniu dalsza rodzina nabywa spadek po wyraźnym Ich stwierdzeniu ,że zgadzają się na jego objęcie jak i wierzytelności z nim związanej czyli brak domniemania nabycia! Brak domniemania uniemożliwiło by wrabianie niezorientowanych spadkobierców w długi spadkodawcy Finansjera bardziej by patrzyła Komu pożycza kasę i zmniejszyla by się ilość firm bankowych żerujących na niezorientowanych. ! Można tez wprowadzić całkiem odmienną radykalnie inna zmianę . Dwa oświadczenia , pierwsze oświadczenie że spadkobierca zdaje sobie sprawę iż przypada Jemu udział w spadku i przez to ma udział w ewentualnej wierzytelności spadkodawcy , drugie złożone dopiero po pierwszym, „iż obejmuje lub nie --spadek z wierzytelnościami.” Takie pierwsze oświadczenie chroniło by przed wyłudzaniem spadków przez osoby zorientowane w sytuacji a ukrywające ten fakt przed innymi uprawnionymi.! Każdy Kto nie złożył by takiego oświadczenie że zdaje sobie sprawe iz przysługuje mu spadek po zmarłym – przez kilka lat byłby traktowany jak niepoinformowany z prawem przywrócenia terminu do tej czynności .!co poprawiało by jego sytuacje przed nadużyciami i nieświadomym działaniem. Taka zmiana kodeksu faktycznie zapewniała by ucziwe podejście do tematu. Osobną zmianą to wynagrodzenie Komornicze ,czy można za zajecie konta np. w ZUSie pobierać prowizje aż 15%? Wychowaliśmy bande padlinożerców.!

  Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
 • obserwator(2016-12-14 09:35) Zgłoś naruszenie 2512

  załóżmy że, obniżymy tym wstrętnym komornikom opłaty zgodnie z proponowanymi zmianami. Skoro dziś jako premię dla komornika przewiduje się możliwość brania spraw z wyboru przy skuteczności 35%, to znaczy, że ci lepsi mają 35%- czyli 65 % spraw kredytują z tych 35% i jeszcze im coś zostaje. Oczywiście tym mniej skutecznym zostaje mniej, gdyż kredytują 70% może 80% spraw bezskutecznych. Koszty egzekucji, to nie tylko zwrot za znaczki pocztowe czy zapytania do ZUS, US czy Księgi Wieczyste ale przede wszystkim: koszty płacy za pracę pracowników obsługujących również, te 80 % spaw bezskutecznych. Ponadto papier na którym się to drukuje, koperty do pakowania, programy do obsługi kancelarii komorniczej poprzez prozaiczne : lokal, prąd, itp itd. Skoro już komornicy rezygnują, to trzeba jeszcze obniżyć. Zaraz ci nowi, którymi się szczyci MS, też położą kancelarie- zostaną z długami ale nie sami- przecież dołączą do nich starsi koledzy. Zrobimy sobie masę ludzi zadłużonych, którzy oczywiście zasilą grupę tych co pracują za najniższe wynagrodzenie wolne od potrąceń we wspaniałej szarej strefie. Chyba, że założą swoje interesy za granicą albo na małżonka. Przecież, kto jak nie komornik ma wiedzieć jak skutecznie unikać egzekucji? Zresztą jakiej egzekucji? Przecież jej już nie będzie. Czy ktoś się spodziewa, że wykształceni i wyszkoleni ludzie znajdą się po dwóch, trzech latach, gdy ktoś odkryje ZAPAŚĆ?. Oczywiście, że nie. Będzie jak kiedyś- zostaną komornikami chętni bez wykształcenia i przygotowania, którzy dostaną jak kiedyś- rozporządzenie w sprawie czynności komorników w którym dostaną szablon jak mają działać. Skoro wykształcenie komornika trwa około 7 lat, to dobra zmiana trochę potrwa. Co padnie wraz z egzekucją? Ano zobaczymy. Ile Państwo zapłaci za bezskuteczne alimenty? Zobaczymy. Tak szybko jak egzekucja alimentów poszła do Urzędów Skarbowych, to tak szybko wróciła. Dlaczego? Koszty były za duże, ale to przecież komornicy robią drogą egzekucję. Ja osobiście myślę o myjni samochodowej.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Nie jem na koszt podatnika(2016-12-14 10:20) Zgłoś naruszenie 2216

  Wydaje się, że zamiast projektować ustawy o komornikach i kosztach komorniczych, wystarczające byłoby ujęcie całego problemu w dwa zdania: 1. Likwiduje się kancelarie komornicze z wpływem rocznym do 5 tysięcy spraw. 2. Komornik pracuje za darmo. Po co owijać w bawełnę?

  Odpowiedz
 • Asesor(2016-12-14 10:53) Zgłoś naruszenie 1812

  PiS ma racje . Jeżeli nad tym nie zapanujemy to w Polsce podobnie jak w Indiach utworzymy kasty majetnych bezpodstawnie grup spolecznych. . Komornicy ,Notariusze ,windykatorzy, i wyłudzacze żerujący na nieznajomości prawa lub sprzyjaniu prawa do wyludzania opłat, tax, kosztow ,prowizji. Cała ta grupa społeczna nas żeże. Owszem Oni też są potrzebni ale tam gdzie jest to niezbedne i gdy będą oplacani wg wkladu pracy przy takim prawie aby Ich niezbędność zminimalizować.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • obywatel(2016-12-14 17:35) Zgłoś naruszenie 174

  Upaństwowić komorników, zysk pójdzie na Skarb Państwa, a komornicy jako urzędnicy na pewno zyskają większy szacunek.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • anty inspektor(2016-12-14 10:32) Zgłoś naruszenie 137

  Panie Inspektorze! Nie 15% a 8% i to od kwoty pomniejszonej o koszty postępowania i koszty zastępstwa w egzekucji i to przy kilku sprawach na jednego dłużnika ze świadczenia ZUS, gdzie trzeba podzielić 200 czy 300 złotych na kilkanaście spraw w których trzeba zrobić plan podziału kwoty i czasem po kilku miesiącach czy latach można pobrać sobie, ten magiczny procent. Często taką wpłatę dzieli się na kilkanaście spraw i przyjmując, że jest to 200 złotych do podziału, to komornik pobiera z tego 16 zł. Zwykle jest co najmniej dwa razy tyle kartek do wydrukowania - czyli 16:32 = 0,50 zł. Czyli jak za ksero. Chcesz to robić? Proszę bardzo. Każdy może zostać komornikiem. Każdy sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz i doktor nauk prawnych. Nie stoi jakoś kolejka. Nie ma też chętnych na aplikację komorniczą. Są nawet połączone szkolenia dla aplikantów w kilku izbach, bo w pojedynczych brakuje chętnych. Zatem pomyśl o czym piszesz. Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji jest najczęściej nowelizowaną ustawą w naszym systemie prawnym. Od 1997 roku stale są zmieniane stawki i zawsze w dół. Myślę, że jeszcze raz w dół system nie wytrzyma.

  Odpowiedz
 • Brawo PIS(2016-12-14 10:16) Zgłoś naruszenie 1013

  "Ograniczona zostanie możliwość prowadzenia przez komorników działalności gospodarczej oraz dodatkowego zarobkowania. Komornik otrzymywał będzie wynagrodzenie prowizyjne od opłat egzekucyjnych (od 60 do 99 proc.), które stanowić będą daninę publiczną i zwolnione będą z podatku VAT. Zdaniem mec. Lecha Obary proponowane zmiany „pozwolą na uporządkowanie statusu komornika jako funkcjonariusza publicznego i organu egzekucyjnego”"

  Odpowiedz
 • Mafia Rzadzi.(2016-12-14 10:47) Zgłoś naruszenie 92

  ...Pytanie do Notariuszy !! Ile zarabiacie na jednym akcie zrzeczenia się spadku ,ile wciskacie tzw rzekomo niezbednych odpisów od tego aktu aby wysłać je do Sądu i ile za nie inkasujecie. Dlaczego gdy ze spadku zrzekaja się "gromadnie" cale rodziny, każdego kasujecie osobno i każdemu wciskacie że niezbedne jest po 3 odpisy za ktore też inkasujecie oplaty. Co stoi na przeszkodzie aby taki "zbiorowy" akt spisać na jednym dokumencie ,jak wysokie macie z tego przychody. (25 czlonków rodziny razy 96 zł od każdego za akt notarialny + dla każdego po trzy wypisyza 20 zł szt ) + kasa od ewentualnej dalszej rodziny kolejnego stopnia .Ich dzieci i wnucząt i tak koło do obywateli calej Polski gdyz de fakto wszyscy jesteśmy dalej lub bliżej spokrewnieni. Świetne żródło żerowania --nieprawda!

  Odpowiedz
 • ocho(2016-12-14 10:21) Zgłoś naruszenie 82

  Ci asesorzy, którymi szczyci się MS, to osoby które złożyły wnioski znając założenia do ustawy ustrojowej nie zaś tej o kosztach, i zapewne myślą ze jednak ustawodawca jest racjonalny. Poza tym po zmianie statusu asesora i tak nie będą mieć pracy wiec próbują. A w ogóle to trafny komentarz...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor(2016-12-14 09:53) Zgłoś naruszenie 77

  Prawo Spadkowe a Wierzyciele. Często Sępy którzy odkupują czyjeś długi aby żerować na trudnej sytuacji rodzin czynią sobie z pomocą Rządu i Ustawy do nadal na tym bezpodstawne podstępne żerowisko! Zyskuja na tym nadmiernie Notariusze,firmy Windykacyjne ,Komornicy,Banki . Postulowałem do Ministerstwa o jego zmianę. Po pierwsze postulowałem aby wierzyciel musiał by uczestniczyć na tych samych zasadach co ustawowy/i spadkobierca/y w postępowaniu stwierdzającym nabycie sp adku a więc ujawnić na czas przed sądem wierzytelność i prawa z tego wynikłe, po drugie rodzina do II stopnia nabywa spadek na tych samych zasadach co obecnie lecz po jego odrzuceniu dalsza rodzina nabywa spadek po wyraźnym Ich stwierdzeniu ,że zgadzają się na jego objęcie jak i wierzytelności z nim związanej czyli brak domniemania nabycia! Brak domniemania uniemożliwiło by wrabianie niezorientowanych spadkobierców w długi spadkodawcy Finansjera bardziej by patrzyła Komu pożycza kasę i zmniejszyla by się ilość firm bankowych żerujących na niezorientowanych. ! Można tez wprowadzić całkiem odmienną radykalnie inna zmianę . Dwa oświadczenia , pierwsze oświadczenie że spadkobierca zdaje sobie sprawę iż przypada Jemu udział w spadku i przez to ma udział w ewentualnej wierzytelności spadkodawcy , drugie złożone dopiero po pierwszym, „iż obejmuje lub nie --spadek z wierzytelnościami.” Takie pierwsze oświadczenie chroniło by przed wyłudzaniem spadków przez osoby zorientowane w sytuacji a ukrywające ten fakt przed innymi uprawnionymi.! Każdy Kto nie złożył by takiego oświadczenie że zdaje sobie sprawe iz przysługuje mu spadek po zmarłym – przez kilka lat byłby traktowany jak niepoinformowany z prawem przywrócenia terminu do tej czynności .!co poprawiało by jego sytuacje przed nadużyciami i nieświadomym działaniem. Taka zmiana kodeksu faktycznie zapewniała by ucziwe podejście do tematu. Osobną zmianą to wynagrodzenie Komornicze ,czy można za zajecie konta np. w ZUSie pobierać prowizje aż 15%? Wychowaliśmy bande padlinożerców.!

  Odpowiedz
 • informat(2016-12-14 15:28) Zgłoś naruszenie 31

  drodzy senatorzy powinni skupić się w trakcie analizy projektu nowej ustawy dot komorników nie na tym by obniżyć opłaty egzekucyjne lecz np.przyjrzeć się zapisom o wysokości zaliczek żadanych od wierzycieli czy dopuszczalnej ilości prowadzonych spraw. Co będzie w przypadku gdy wierzyciel masowy pod rządami nowej ustawy złoży w przeciągu kilku dni pojedynczemu komornikowi np. 2600 spraw właściwych miejscowo? co będzie gdy wierzyciel zrobi tak z wszystkimi komornikami działającymi przy danym sadzie rejonowym? zapewniam ze poprzez portale informacyjne jest to możliwe nawet bez wiedzy komornika

  Odpowiedz
 • do informat(2016-12-14 17:34) Zgłoś naruszenie 21

  MASOWY WIERZYCIEL WÓWCZAS ZABLOKUJE EGZEKUCJE NA DANYM TERENIE OBEJMUJACYM WŁASCIWOSC SADU BO KAZDY Z KOMORNIKÓW WŁASCIWYCH BEDZIE MUSIAŁ ODMÓWIC PRZYJECIA WNIOSKÓW EGZEKUCYJNYCH CZY TO O EGZEKUCJE ALIMENTÓW CZY EKSMISJE CZY LICYTACJE NIERUCHOMOSCI

  Odpowiedz
 • Rozsądny(2016-12-14 18:47) Zgłoś naruszenie 26

  W POlsce narobiło sie wiele firm które udzielają pożyczek aby często głupich ,moze chorych umysłowo ,w trudnej sytuacji ,dłuzników bez szans na elementarna znajomość prawa wyzyskać przy POmocy tzw Komorników. Dlatego jest jeszcze wiele do zrobienia i PIS to czyni . Komornicy tylko na koszt państwa a umowy o kredyty tylko co najmniej okreslonej wielkoscia czcionki.

  Odpowiedz
 • yty(2017-02-01 14:04) Zgłoś naruszenie 00

  Nie rozumiem, wszyscy mają pretensję do komorników, a nikt do sądu, który wydał tytuł wykonawczy. Czy sąd nie pokrzywdził biednego dłużnika, każąc mu płacić?. Nie pochylił się nad nim, nie zapoznał z sytuacją majątkową, tylko bezdusznie wydał nakaz? Czy nie prościej zlikwidować możliwość uzyskania tytułu wykonawczego przez wierzyciela ( przecież wg komentujących wierzyciel to hiena),a wydane już unieważnić, zlikwidować komorników. Po co cała zabawa w sądy i komorników skoro to złodzieje, bandyci, itd. a tylko dłużnicy są uczciwi i pokrzywdzeni?.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane